Geri Dön
MerkezSelçuklu Belediyesi atıklardan 600 ton kompost toprak üretti

Selçuklu Belediyesi atıklardan 600 ton kompost toprak üretti

Selçuklu Belediyesi atıklardan 600 ton kompost toprak üretti

Selçuklu Belediyesi atıklardan 600 ton kompost toprak üretti

Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA, (DHA) - SELÇUKLU Belediyesi, kalan atıkları fidan dikiminde kullanılan kompost toprak haline getiriyor. 2021 yılı içerisinde 600 ton kompost üretimi yapıldı. 

Selçuklu Belediyesi, pazar yerlerinde kalan atıklar, Park Bahçeler Müdürlüğünün çim biçme ve ağaç budama işlemleri sırasında ortaya çıkan atıklar yongalama işlemi yapılarak kompost toprak haline getiriliyor. Elde edilen organik gübre, belediye  ekipleri tarafından fidan dikim faaliyetlerinde kullanılıyor. Atıkları toplayan Çevre Koruma ekipleri ise toprakla birleştirdikleri atıkları her gün karıştırarak 45 gün içerisinde organik gübre elde ediyor.  Bu yöntemle 2021 yılı içerisinde 600 ton kompost üretimi gerçekleştirildi.
Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak 'Sıfır Atık' çalışmalarımız devam ediyor. Burda Park Bahçeler Müdürlüğümüzün fidanlık alanı içerisinde belediyemizin hem pazar yerlerinden hem de sebze halinden topladığımız organik atıkları burada özel işlemlerden geçirerek gübreye dönüştürüyoruz. Buradaki amacımız ilçemizde bütün organik atıkları geri dönüştürerek toprakla buluşturmak ve bunları gübre olarak değerlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda Park Bahçeler ve Çevre Koruma Müdürlüğümüz büyük bir işbirliği yapıyorlar. Asıl hedefimiz bütün ilçemizde sadece pazarlarda ya da haldeki atıkları değil tamamen konutlarda ve işyerlerinde elde edilen organik atıkları toplamak ve bunları yeniden hem doğaya kazandırmak hem de faydalı hale getirmek istiyoruz. Bu çalışmamızla birlikte 'Sıfır Atık' çalışmalarımızı da yeni bir boyuta getirmiş olacağız.” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber