Geri Dön
KonyaSELÇUK’UN ÖĞRENCİSİ ODTÜ ROBOT GÜNLERİNDEN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

SELÇUK’UN ÖĞRENCİSİ ODTÜ ROBOT GÜNLERİNDEN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

SELÇUK’UN ÖĞRENCİSİ ODTÜ ROBOT GÜNLERİNDEN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden Batuhan Fevzi Özşen, Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu’nun danışmanlığında yürüttüğü projesi ‘Güneş Takip Mekanizmalı, Güneş Panelli ve Paletli Mayın Tespit Robot Tasarımı’ ile katıldığı 13. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri Yarışması Serbest Kategori’de üçüncülüğü ve jüri özel ödülünü kazandı.
ODTÜ Robot Günleri’nde tanıtım standında robotu hakkında ziyaretçilere bilgi veren Batuhan Fevzi Özşen, “Projemin amacı, Radyo Frekanslı (RF) modüller ile uzaktan kontrol edilen çok amaçlı paletli bir robot tasarlamaktı. Robotun üzerindeki gömülü yazılımlarla görüntü işleyebilmesi, zorlu arazi koşullarında hareket edebilmesi, büyük torklu motorları sayesinde yüksek manevra kabiliyetinin olması, gerçek zamanlı çalışabilmesi, petrol ile çalışmadığı için çevreye duyarlı olması ve amaca yönelik görevler yerine getirebilmesi önemli özellikleridir” dedi.
Robotun araştırma geliştirmeye de açık olduğunu da söyleyen Özşen, “Robota bağlı detektörler sayesinde mayınlı arazide mayın tespiti yapabilir ve tespit edilen bölgeyi GPS ile işaretleyebilir yapıda tasarlandı. Ayrıca uzun soluklu arazi görevlerinde en yüksek çalışma performansını elde etmek için robot üzerine güneş ışınlarını otomatik takip eden ve paneli güneşe dik tutan güneş takip mekanizması yerleştirdim. Robot, gerçek zamanlı görüntü aktarımı da yapabiliyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber