Malatya İlaç Firmaları Artık Stok Yapamayacak

İlaç Firmaları Artık Stok Yapamayacak

01.03.2017 - 15:23 | Son Güncellenme:

.

İlaç Firmaları Artık Stok Yapamayacak

Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle artık firmaların ilaç stoku yapamayacağını ve piyasada ilaç sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.
Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, 5 Ocakta ilaçlara yapılan zammın 20 Şubat’ta devreye girmesi nedeniyle bazı ilaç firmalarının 45 günlük geçiş süresini kullanarak ilaçları zamlı fiyat üzerinden satmak için 20 Şubat’a kadar piyasaya ilaç sürmemesi nedeniyle yaşanan ilaç krizinin yapılan yeni düzenlemeyle bir daha yaşanmayacağını söyledi.

“45 günlük geçiş süresi 5 güne indirildi”
5 Ocakta yapılan ilaç zammından sonra bazı ilaç firmalarının ilaçları zamlı haliyle piyasaya sürerek daha fazla kar elde etmek için stokta beklettiğini ve piyasada ilaç olmadığı için de hastaların mağdur olduğunu hatırlatan Özelçi, “Yeni yapılan düzenlemeyle artık ilaç fiyatlarında artış olması durumunda yeni fiyatlar ilan edildikten 5 gün sonra, indirim olması durumunda da 45 gün sonra yürürlüğe girecek. Yani firmalar artık ilaçları zamlı haliyle satmak için 45 gün bekleyemeyecek. Böylece hastalar da mağdur olmayacak eczacılar da” diye konuştu.

“Medikal ürünler artık eczaneden direkt alınabilecek”
Özelçi konuşmasında, medikal ürünlerin artık eczanelerden direkt alınacağı müjdesini de vererek, “Hem devletimiz hem de hastalarımız medikal ürünlerle ilgili sıkıntı yaşıyordu. Medikal ürünlerin hangisinin nerede ve ne kadar olduğu çok fazla belli değildi. Dolayısıyla burada biri suistimal söz konusuydu. Biz, Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu’na bu konuyla ilgili bir teklifte bulunduk. Dedik ki artık medikal ürünler de eczanelerden satılsın ve bu bir reçete karşılığı olsun. Nasıl hastalarımız ilaçlarını almaya geldiklerinde reçetelerini sunup, katılım paylarını ödeyerek ilaçlarını alıyorlarsa, medikal ürünlerin de böyle olmasını istedik. Eskiden hasta reçetesiyle parasını ödeyerek medikal ürününü alıyor, faturasını da alarak SGK’ya götürüyor kurum da daha sonra hastanın hesabına bu ödenen kısmı yatırıyordu. Bu uygulamayla parası olmayan hastalar mağdur oluyordu. Biz de artık hastaları mağdur etmeyelim dedik. Bu ürünleri eczanelerde Medula dediğimiz sistem üzerinden direkt biz verelim, reçeteyi de kuruma fatura edelim, kurum da bedelini eczanelere ödesin bu mağduriyet de ortadan kalksın dedik. Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği arasındaki bu protokole ilişkin görüşmeler devam ediyor. Nisan ayı itibariyle inşallah bitmiş olacak ve eczanelerimiz artık medikal malzemeleri direkt temin edecek” ifadelerini kullandı.

“’Dijital Nöbet Panoları Sistemi’ çok faydalı oldu, eğer yeterli görülmezse nöbetçi eczane sayısını artırabiliriz”
Özelçi, Malatya merkezde bulunan eczanelerdeki yoğunluğu azaltmak ve hastaların nöbetçi eczane bulmalarını kolaylaştırmak için 2 ay önce ’Dijital Nöbet Pano Sistemi’ne geçtiklerini belirterek, “Malatya’nın Büyükşehir olmasından sonra biz nöbetçi eczane sayısı dörtten beşe çıkarttık. Fakat bunu da yeterli olmayacağını düşündük. Çünkü nöbetçi eczanelerin bulunmasında halkımızın sıkıntı yaşayacağını tahmin ettik. Bu nedenden dolayı halkımızı en yakın eczaneye yönlendirmek ve merkezde bulunan eczanelerdeki yoğunluğu azaltmak için ‘Dijital Nöbet Panoları Sitemi’ne geçtik. Pahalı bir sistem olmasına rağmen bütün eczanelerimize bu sistemi yerleştirdik. Bu sistemde hastalarımız panolara bakarak en yakın eczanenin nerede olduğunu, kaç kilometre olduğu ve yaya yürüyüşünün ne kadar olduğunu görebiliyor. Hastalarımıza panolara baktıklarında kare barkod görecekler eğer cep telefonlarından nöbetçi eczane uygulamalarını da indirirlerse oradaki kare barkodları cep telefonlarına okuttukları an en yakın eczaneye yönlendirilecekler. Bu hem eczanelerimizin hem de halkımızın istediği bir durum. Birkaç ay daha bu sistemi takip edeceğiz eğer yeterli görülmezse Malatya’daki nöbetçi eczane sayısını tekrar arttırabiliriz” şeklinde konuştu.