Artuklu Mardin, Bingöl ve Batman’da, Hamas liderinin öldürülen çocukları ve torunları için gıyabi cenaze namazı

Mardin, Bingöl ve Batman’da, Hamas liderinin öldürülen çocukları ve torunları için gıyabi cenaze namazı

12.04.2024 - 15:58 | Son Güncellenme:

Mardin, Bingöl ve Batman’da, Hamas liderinin öldürülen çocukları ve torunları için gıyabi cenaze namazı

Mardin, Bingöl ve Batman’da, Hamas liderinin öldürülen çocukları ve torunları için gıyabi cenaze namazı

Salih KESKİN- Bülent TEMİZ- Bayram AYHAN/MARDİN-BİNGÖL-BATMAN,(DHA)- MARDİN, Bingöl ve Batman’da, Hamas lideri İsmail Haniye’nin öldürülen oğulları ve torunları için gıyabi cenaze namazı kılındı, İsrail’in saldırıları protesto edildi.

Bayramın ilk gününde İsrail tarafından düzenlenen saldırıda öldürülen Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’nin oğulları Hazem, Amir, Muhammed ve torunları Emel, Halid ve Razan için, Mardin, Bingöl’ün Karlıova ilçesi ve Batman’da gıyabi cenaze namazı kılındı. Mardin’de Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Şakir Nuhoğlu Camii’nde Cuma namazı çıkışında, gıyabi cenaze namazı kılındı. Toplanan kalabalık, daha sonra sık sık tekbirler getirerek saldırıları protesto etti. Konuşmaların ardından saldırılarda hayatını kaybedenler için dua edildi. Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Sözcüsü Necmettin Başboğa, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını 6 aydır sürdürdüğünü belirterek, “Ramazan bayramının birinci gününde 3 oğlu ve 3 torunu şehit edilen Hamas lideri İsmail Haniye’yi tebrik ediyoruz. Ailesinden altmış kişiyi bu savaşta şehit veren bir liderliğin bozulmayan metaneti karşısında tüm azgın güçlerin diz çökeceğine inanıyoruz” dedi.

‘KUDÜS TOPRAK, IRK MESELESİ DEĞİLDİR’

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde, Cuma namazı sonrası Dörtyol mevkiinde toplanan kalabalık, sık sık tekbir getirip sloganlar atarak, İsrail’in saldırılarını kınadı. Eylemde konuşan eski HÜDA-PAR ilçe başkanı Yavuz Bingöl, Gazze’nin yanında olduklarını ifade ederek, “Gerçekten de Kudüs bir toprak meselesi, ırk meselesi değildir. Yeryüzünde Allah’ın mübarek kıldığı bir yerdir ve ilk kıblemizdir. O yüzden bizler Kudüs’ü hiçbir zaman gündemimizde çıkarmayacağız. Kudüs yeryüzünün izzeti ve şerefidir. Kudüs meselesini unutmamak için, yapılan mücadeleye destek olmak için bizlerde yer yer bu tür programlar yaparak onlara destek olacağız. Lider olarak bildiğimiz ve tanıdığımız bazı liderler evlatlarına mal biriktirmek için gariban halkın malını çalıp, kendi evlatlarının zimmetlerine geçirmekten başka hiçbir karakteri olmayanları da gördük, kendi evlatlarını da Kudüs ve Mescid-i Aksa için kurban verip, bunların da ‘Hiçbir kardeşimizden bir farkı yok’ diyen liderleri de gördük. Evlatlarını kendi vatanından, kültüründen, ahlakından ve inancından uzak, lüks hayat içinde Avrupa’nın plajlarında büyüten ve kendini lider olarak tanıtanları Gazze’de mücadele eden kahramanlar onların sahtekar yüzlerini ortaya çıkardı” diye konuştu.

‘GEREKEN ADIMLARIN ATILMASINI TALEP EDİYORUZ’

Batman’da Gültepe Mahallesi'ndeki Seyyid Hüsnü Genç Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından, İsrail'in saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen eyleme katılanlar, sık sık tekbirler getirerek ‘Siyonist vahşete dur de’, ‘Kanımız ve canımız sana feda olsun ey Aksa’ yazılı pankartlar taşıdı. Basın açıklamasının ardından okunan dua ile program sona erdi. Basın açıklamasına sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. İslami Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklamasını okuyan Ramazan Çelikal, “Bizler işgal ve gasp çetesi olan İsrail ile her türlü ilişkiye hep karşı olduk ve karşı olmayı sürdüreceğiz. Ve bilhassa Gazze’de bu vahşi katliamlarını, soykırımını sürdürdüğü bir ortamda Siyonist çeteye yönelik ticari kısıtlama kararının geç alınmış ama yetersiz bir karar olduğunu ifade etmek isteriz. Siyonist çeteyle ticaretin tamamen sonlandırılması noktasında da gereken adımların atılmasını talep ediyoruz. İktidarın Hamas’ı sahiplendiğini ifade eden söylemlerinin pratik karşılıklarının olması gerektiğini düşünüyor ve iktidarın Gazze için hızlıca eyleme geçmesi konusunda Müslüman camialar ve sivil inisiyatiflerce baskılanması gerektiğini burada ifade ediyoruz. Buradan tekrar yüksek sesle ifade ediyoruz ki Mescid-i Aksa, Gazze ve tüm Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz. Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz" dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI