Artuklu Mardin Valisi Tuncay Akkoyun: Seçim gününde 9 olay yaşandı, 54 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun: Seçim gününde 9 olay yaşandı, 54 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı

05.04.2024 - 17:30 | Son Güncellenme:

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun: Seçim gününde 9 olay yaşandı, 54 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun: Seçim gününde 9 olay yaşandı, 54 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı

Salih KESKİN/MARDİN,(DHA)- MARDİN Valisi Akkoyun, ‘Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı’nda, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde merkez ve kırsal mahallelerde 9 olayın yaşandığını, 54 şüpheli hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu’nun da katılımıyla, valilikte ‘Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı’ düzenledi. Toplantıda konuşan Vali Akkoyun, emniyet ve jandarma teşkilatını özverili çalışmalarından dolayı tebrik etti. Asayiş ve güvenlik verilerini gözden geçirerek, suç oranlarını azaltmayı ve huzur ortamını sağlayarak halkın yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini ifade eden Akkoyun, Mardin'i vatanın en huzurlu şehirlerinden biri yapmakta kararlı olduklarını söyledi. Mart ayında terör örgütlerine yönelik 127 operasyon düzenlendiğini ifade eden Vali Akkoyun, “2024 Mart ayında Mardin’de, bölücü terör örgütü PKK ve FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik toplam 127 operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyonlar sonucunda gözaltına alınan 10 kişiden 9’u tutuklanmıştır. İl genelinde terör, asayiş, organize suçlar ile huzur ve güven uygulamalarında; 5 uzun namlulu silah, 11 ruhsatsız av tüfeği, 101 ruhsatsız tabanca ve 2 bin 350 muhtelif mühimmat ele geçirildi. Mart ayı içerisinde Suriye’den ülkeye yasadışı yollarla geçmeye teşebbüs eden 108 kişi hudut birlikleri tarafından hudut hattı ötesinde engellenmiştir. Narkotik suçlarla mücadele kapsamında Mart ayı içerisinde toplam 77 operasyon düzenlendi, bu operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 16'sı tutuklandı” dedi.

‘SEÇİMDE 9 OLAY MEYDANA GELDİ’

Trafik Denetimleri kapsamında Mart ayında 652'si okul servis aracı olmak üzere toplam 90 bin 444 aracın denetlendiğini belirten Akkoyun, şöyle dedi:

“31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçim gününde merkez ve kırsal mahallelerimizde toplamda 9 olay meydana gelmiştir. Seçim kanununa muhalefetten; toplamda 54 kişi hakkında adli ve idari işlem yapılmıştır. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin şehrimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlimizin huzuru ve güvenliği için devletimizin tüm kurumları ve her bir çalışanıyla verdiği mücadele kararlılıkla hız kesmeden devam ederken, kıymetli Mardinli hemşerilerimizin verdikleri destekle daha da güçlenerek yol kat etmekteyiz. İlimizde; teröre, onların işbirlikçilerine, zehir tacirlerine, organize suç örgütlerine her alanda gerek dijital mecralarda gerek toplumsal mecrada faaliyetlerine müsaade edilmemiş ve edilmeyecektir. Bundan sonraki süreçte de Mardin’in daha huzurlu daha güvenli bir yer olabilmesi için gayretle çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Bu gayretli çalışma sırasında vatandaşlarımızdan öncelikle 112 ihbar hattını etkin bir şekilde kullanmalarını istiyoruz." (DHA)

FOTOĞRAFLI