Artuklu Rahip Gabriel Akkurt: Gelen ziyaretçileri güzel bir şekilde ağırlamamız lazım

Rahip Gabriel Akkurt: Gelen ziyaretçileri güzel bir şekilde ağırlamamız lazım

15.04.2024 - 15:53 | Son Güncellenme:

Rahip Gabriel Akkurt: Gelen ziyaretçileri güzel bir şekilde ağırlamamız lazım

Rahip Gabriel Akkurt: Gelen ziyaretçileri güzel bir şekilde ağırlamamız lazım

Salih KESKİN/MARDİN,(DHA)-MARDİN’de günde 5 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Deyrulzafaran Manastırı rahiplerinden Gabriel Akkurt, “Gelen misafirler Mardin’imizden memnun ayrılmıyorlar. Hem lokantalardan, hem alışveriş yerlerinden şikayet ediliyor ve bunlar bizim için eksi getiriyor. Onun için biz bu ziyaretçileri Mardin’imizde görmek istiyorsak, bunları güzel bir şekilde ağırlamamız lazım” dedi.

Camileri, medreseleri, kiliseleri, dar sokakları ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden Mardin, 9 günlük bayram tatilinde binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 22 bin yatak kapasitesinin bulunduğu 60’tan fazla otelde doluluk oranı ise tamamına yaklaştı. Ramazan Bayramı’nda da merkez Artuklu ilçesindeki Deyrulzafaran Manastırı ile Kasımiye Medresesi 12'şer bin, kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Dara Antik Kenti ise 30 bin ziyaretçi ağırladı.

‘ZİYARETÇİLERİ MARDİN’İMİZDE GÖRMEK İSTİYORSAK, GÜZEL BİR ŞEKİLDE AĞIRLAMALIYIZ’

Günde 5 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Deyrulzafaran Manastırı rahiplerinden Gabriel Akkurt, kente gelen turistlerden şikayet geldiğini belirterek, “Ben Mardin halkıma seslenmek istiyorum. Bakın gelen misafirler Mardin’imizden memnun ayrılmıyorlar. Hem lokantalardan, hem alışveriş yerlerinden şikayet ediliyor ve bunlar bizim için eksi getiriyor. Onun için biz bu ziyaretçileri Mardin’imizde görmek istiyorsak, bunları güzel bir şekilde ağırlamamız lazım. Herkes elinden geleni yapması gerekiyor. Bunlara sahip çıkacağız ki, bunlar kendi illerine gittiklerinde arkadaşlarına, dost ve akrabalarına Mardin için iyi şeyler söylesinler. Mardin hepimizindir, bunda ayrım gayrım yok. Bir tek Mardin var, bu yüzden bütün Mardin halkına; esnafından din adamına kadar hepsine sesleniyorum ki, bu insanlar bize geliyorsa bizden iyi bir şekilde ayrılmaları gerekiyor” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI