Kızıltepe Mardin’de iki aile arasındaki 45 yıllık husumet, barışla son buldu

Mardin’de iki aile arasındaki 45 yıllık husumet, barışla son buldu

13.04.2024 - 21:49 | Son Güncellenme:

Mardin’de iki aile arasındaki 45 yıllık husumet, barışla son buldu

Mardin’de iki aile arasındaki 45 yıllık husumet, barışla son buldu

Salih KESKİN/KIZILTEPE,(MARDİN),(DHA)- MARDİN'in Kızıltepe ilçesinde 2 aile arasında 45 yıl önce muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kavgayla başlayan husumet, düzenlenen barış töreniyle son buldu.

Kızıltepe ilçesinde 1979 yılında düzenlenen muhtarlık seçiminde, sandık başında Solmaz ile Timur aileleri arasında çıkan ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kavgayla başlayan husumetin son bulması için, bölgenin ileri gelen kanaat önderlerinden Vedat Timurağaoğlu, Süleyman Akdağ ile Şeyh Hadi Kahraman araya girdi. Taraflarla yapılan görüşmelere ailelerin olumlu yanıt vermesi üzerine, ilçedeki bir düğün salonunda barış töreni düzenlendi. Törene İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Derik Kaymakamı Evren Çakır, kanaat önderleri Vedat Timurağaoğlu, Süleyman Akdağ ve Hadi Kahraman, İlçe müftüsü Abdullah Erdoğan, aşiret liderleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile husumetli aileler ve 2 bine yakın davetli katıldı.

Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan eski ilçe müftüsü ve Mersin Müftü Yardımcısı Masum Taşçı, husumetlerin son bulması ve barışın toplum arasında yayılmasının önemine değindi. Kızıltepe Kaymakamlığı’na vekalet eden Derik Kaymakamı Evren Çakır ise, barış sofrasında buluşan aileleri verdikleri karardan dolayı tebrik ederek, aralarında husumetin devam ettiği başka ailelere de örnek teşkil etmesi dileğinde bulundu. Konuşmaların ardından aileler dualar etti, birbirleriyle tokalaşıp barıştı.(DHA)

FOTOĞRAFLI