Geri Dön
MardinVali Demirtaş: Şampiyon sporcularımızın, kız çocuklarımıza ilham kaynağı olacak

Vali Demirtaş: Şampiyon sporcularımızın, kız çocuklarımıza ilham kaynağı olacak

Vali Demirtaş: Şampiyon sporcularımızın, kız çocuklarımıza ilham kaynağı olacak

Vali Demirtaş:  Şampiyon sporcularımızın, kız çocuklarımıza ilham kaynağı olacak

Selim KAYA/ MARDİN, (DHA)-MARDİN'de spor alanındaki başarılarla ilgili genç kitlede farkındalık oluşturma ve tüm gençlerin spora teşvik edilmesini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAR) tarafından  “2. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi ve Çalıştayı” düzenlendi.

Mardin Valisi ve Belediye Başkan Vekili  Mahmut Demirtaş, Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (ESKAR) organizasyonuyla gerçekleşen 2. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi’ne katıldı. Özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Nihat Gültekin, 81 ilde işlenen spor tesisi yatırımları, sporculara sağlanan burs, harçlık gibi desteklerle ve nitelikli antrenör yetiştirme çalışmalarıyla çıtanın bugünkü seviyelere çıkarıldığını kaydetti. Türkiye olarak sportif başarılarla dolu bir yılın geri de bırakıldığını anımsatan Gültekin, sporcuların katıldıkları Olimpiyat ve Paralimpik oyunlarında tarihin en yüksek madalya sayıların elde ettiğini belirterek, hayatın her alanında kadının olmasının toplumsal barışı ve toplumsal dengeyi de tesis etmekte olduğunu dile getirdi.

Zirvede konuşan Vali Demirtaş, şampiyon sporcuların ve ülke genelinde farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen zirve ve çalıştayın, spor alanında karşılaşılan sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulacağı ciddi bir platform olduğuna dikkat çekti. Kadınların sporun tüm branşlarında ve yönetim kademelerinin tümünde, kendilerine yer bulmalarını sonuna kadar desteklediklerini vurgulayan Demirtaş, “Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu hususta kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda spor zirvesi kapsamında ilimizde ağırladığımız şampiyon sporcularımızın, rol-model kişilikleriyle gençlerimize, özelikle kız çocuklarımıza ilham kaynağı oluşturacağına yürekten inanıyorum. Çalıştaya katılarak ülkemiz spor perspektifine mercek tutacak, uzman akademisyenlerimiz ise alana dair önemli tespitlerde bulunacak ve gençlerde spor kültürünün gelişmesi ve yerleşmesine katkı sağlayacaklardır” dedi.

Eski milli voleybolcu Başak Koç'un moderatörlüğünü yaptığı zirvede, branşlarında başarı elde eden Tokyo 2021 Olimpiyat Şampiyonu Şeymanur Emeksiz, Avrupa Şampiyonu Meryem İyin, Türkiye Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Esra Gümüş Kırıcı, Milli Basketbolcu Gülşah Akkaya, Milli Hentbolcu Merve Akpınar katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.     

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber