Geri Dön
MerkezBüyükşehir’den 'hipertansiyon' bilgilendirmesi

Büyükşehir’den 'hipertansiyon' bilgilendirmesi

Büyükşehir’den 'hipertansiyon' bilgilendirmesi

Büyükşehir’den 'hipertansiyon' bilgilendirmesi

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi, '17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü' kapsamında toplum farkındalığını artırmak amacıyla bilgilendirme yaptı.
Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin '17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü'yle ilgili yaptığı bilgilendirmede Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri’nde görevli İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Şirin, hipertansiyonla ilgili merak edilenleri anlattı. Hipertansiyonun daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Şirin, “Genetik faktörlerin etkisi çok büyük. Aynı zamanda çevresel faktörler de var.  Çevresel faktörler, önüne geçilebilir faktörler. Ama genetik faktörlere yapılacak bir şey yok. Ailesinde özellikle birinci derece veya ikinci derece akrabaları hipertansiyon hastası insanların mutlaka ara ara tansiyonlarını ölçtürmelerini öneriyoruz. Hipertansiyon Türkiye’de çok fazla görülüyor. Ülkemizde 15 milyon kadar hipertansiyon hastası olduğundan söz edebiliriz. Bunlar 18 yaşın üzerinde. Dolayısıyla her 3 kişiden 1’i hipertansiyon hastası veya adayı” dedi
BELİRTİLERİ
Tansiyonu 12’ye 8’in üstünde çıkanların risk taşıdığını belirten Dr. Şirin, hipertansiyon belirtilerini şu şekilde sıraladı:
“Baş ağrısı olabilir, ellerde ve ayaklarda şişmeler olabilir, karın bölgesinde şişmeler olabilir. Görme problemleri; çift görme ya da bulanık görme. Kulaklarda çınlama. Halsizlik, bitkinlik, yorgun hissetme, nefes darlığı. Bunların tamamı hipertansiyona işaret edebilir. Hipertansiyon belirtisi gösteren kişiler 15 dakika oturur vaziyette kalmalı. Sonra tansiyonlarını ölçmeli ve bunları not etmeli. Aile öyküsü varsa tabii ki başka belirtiler de olabilir. Kendisi kuşkulanıp ölçümler yapacak. Ölçümleri not ederek doktora gitmesi gerekiyor. Hastaneye gittiği zaman genelde tek ölçüm hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü tansiyon sürekli sabit bir şey değildir” diye konuştu.
Dr. Şirin, hipertansiyonu en önemli kılan durumun organ yetmezliğine sebep vermesi olduğunu belirtti. Şirin, hipertansiyonun ilerleyen süreçte kalp damar hastalıkları, kalp krizi, beyin kanaması, gözün retina tabasındaki ince ve küçük damarlarda problemler, körlükler, böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliklerine sebep olabileceğini vurguladı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber