Geri Dön
MersinMersin, Litvanya'nın Klaipeda Şehri İle Kardeş Oldu

Mersin, Litvanya'nın Klaipeda Şehri İle Kardeş Oldu

Mersin, Litvanya'nın Klaipeda Şehri İle Kardeş Oldu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Klaipeda Belediye Başkan Vekili Judita Simonaviit, iki belediye arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzaladı.
Başkan Kocamaz ve Başkan Vekili Simonaviit, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzalamak üzere düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Litvanya 3. Başkatibi Dovil Pauat ve Litvanya Fahri Konsolosu Armağan Öner de katıldı.
İmza töreninde konuşan Başkan Kocamaz, uzun süredir çalışılan bir projenin bugün hayata geçirildiğini söyledi. Büyük görünse de aslında dünyanın çok küçük olduğunu vurgulayan Kocamaz, “Dünyanın neresine giderseniz gidin bir yerde yollar kesişiyor. 23 yıllık yerel yöneticilik hayatımda birçok kardeş şehir protokolüne imza attık. Benim kardeş şehir ilişkilerine bakış açım dünya barışına katkı sağlamak. İnsanların; bizi, Türkiye’yi ve Mersin’i daha yakından tanımasını sağlamak. Mersin insanlık tarihiyle yaşıt bir şehir. Mersin’in geçmişi 10-12 bin yıl öncesine kadar dayanıyor ve 1 milyon 800 bine yakın bir nüfusa sahip. Limanıyla, serbest bölgesiyle, organize sanayi bölgeleri, lojistik imkanları ve ürettiği tarım ürünleri ile gerçekten önemli bir merkez. Sıcak iklim kuşağında olması nedeniyle dünya insanlarının dikkatini çeken bir yerleşim merkezi. Biz Mersin’i tanımlarken yeryüzü cenneti diyoruz” dedi.
İmzalanan protokol sayesinde iki ülke arasındaki kardeşliğin canlanacağını ve ticari ilişkilerin artacağını belirten Kocamaz, “Bugün bu işi attığımız imzalarla başlattık ve inşallah bizden sonraki nesiller de bu kardeşlik ilişkilerini sürdürecek. Atılan imzaların her iki ülke ve şehir adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Klaipeda Belediye Başkan Vekili Simonaviit ise “Litvanya Klaipeda şehri bir liman kenti. Klaipeda 750 sene boyunca herkese kendi kapılarını açtı ve bu şekilde devam edecek. Mersin’e mesafe olarak uzak olabiliriz ama yine de deniz yolu bizi bağlamaktadır. Hem Türkiye’nin hem de Litvanya’nın halkı gelişim üzerinde çalışmaktadır. Biz Türkiye’de kardeş şehir bulduğumuz için gurur duyuyoruz ve çok mutluyuz. Sayın Burhanettin Başkanımızın okuduğu metin bize yol göstermektedir. Eminim ki, bu anlaşma bizim hem Mersin’de hem de Klaipeda’da yaşayan vatandaşlar için iş ortağı ve arkadaş bulmaya yardımcı olacak. Başarılar diliyorum, herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kocamaz’ın protokol maddelerini okumasının ardından üzerinde iki şehrin belediyelerinin logosunun bulunduğu pasta kesildi. Liman şehri olma özelliği taşıyan Mersin ve Klaipeda arasında imzalanan protokol ile iki kent arasındaki ticaret, turizm ve kültürel alanlarda etkileşimler sağlanarak, kentler arasındaki dostluk güçlendirilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber