Geri Dön
TarsusBaşkan Gültak: Kentsel dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var

Başkan Gültak: Kentsel dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var

Başkan Gültak: Kentsel dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var

Başkan Gültak: Kentsel dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Çay Mahallesi’nde geçen yıl içinde başlayan ve yakın zamanda tamamlanmak üzere olan yerinde kentsel dönüşüm projesinde gelinen süreçle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirirken, "Kentsel dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var" dedi.
Çay Mahallesi ‘TOKİ Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Sahası’ içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Vali Ali İhsan Su, AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Emin Genç, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Sinan Can, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birçok konuk katıldı.
Kentte ilk kez Akdeniz Belediyesi’nin girişimleri ile hayat bulan örnek proje hakkında konuşan Başkan Gültak, projenin temelinin yaklaşık 1 yıl önce atıldığını hatırlatarak, "Çay Mahallesi’nde, 142 dönümlük TOKİ rezerv alanında, hızlı bir şekilde yerinde dönüşüm projesinin başlamasını sağladık. İlk etabı, 20 blok 415 daireden oluşuyor. Pandemiye rağmen yaklaşık 1 yılda tamamlanmak üzere. Yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Bloklarda, 328 adet 3+1; 188 adet de 2+1 konut bulunmakta. Yanı sıra 36 adet dükkan ile 8 dükkandan oluşan bir iş merkezi yer alıyor. İçinde okulu, camisi, 14 dönüm park alanı, yeşil alan, doğalgazı, otoparkları ve bodrumları gibi birçok sosyal donatıdan oluşan bir alanı Akdeniz ve Mersin’e kazandırmış olduk" diye konuştu.
Başkan Gültak; projede kaba inşaatların tamamlandığını, 5 bloğun dış cephesinin bitirildiğini, 6 bloğun da bitmek üzere olduğunu ifade ederek, "Buradaki konutlar tamamlanıp hak sahiplerine teslim edildikten sonra, yan tarafta bulunan büyüme alanında da yaklaşık 300 adet konut yapmayı düşünüyoruz. Bu projenin en önemli özelliği, sadece şu an hak sahibi olan Çay Mahallesi sakinlerine tahsis edilecek olmasıdır. Bugün itibariyle mahallede bin 200 hak sahibi görünmekte. Vatandaşlarımızla görüşüp, anlaşmaya çalışacağız. TOKİ projelerinde olmayan bir şartname de koyduk. Burada en az 5 yıldır sürekli oturduğunu resmi evraklarla ispat eden kiracılar da konutlardan faydalanabilecek" ifadelerini kullandı.
Barış, Bahçe ve Turgut Reis Mahalleri'nde de kentsel dönüşüm projelerinin yakında başlayacağını vurgulayan Başkan Gültak; Barış Mahallesi’nde vatandaşların yüzde 80’i ile anlaşma sağlandığını, tapu devri işlemlerinin başladığını belirtti. Başkan Gültak, "TOKİ, Barış Mahallesi için 1 Eylül’e ihale tarihi aldı. İnşallah 1 Eylül’den itibaren burada da kentsel dönüşümü başlatmış olacağız. Barış Mahallemiz'de, toplam 3.75 hektarlık alanda, 415 konutu inşallah projenin başlamasıyla bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Akdeniz değişiyor ve değişmeye devam edecek. Zira sizlerin, kentimizin tüm dinamiklerinin desteği benim için çok önemli Çünkü bu dönüşüme tüm şehrimizin ihtiyacı var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Mersin’in ağabeyi, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, TOKİ yetkililerine şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Başkan Gültak’ın konuşmasının ardından Vali Su ve heyet üyeleri, yapımı tamamlanan binalarda bulunan modern daireleri gezerek, yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı. Burada konuşan Vali Su; bina ve konutlarda ortaya konan işçilik ve kaliteye dikkat çekti. Vali Su, “Buraya yerleşip yaşayacak olan vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun. TOKİ, gerçekten böylesi güzel hizmetlere imza atıyor. Bu proje çok güzel bir örnek, gerçekten güzel binalar yapılmış. İnşallah yeni projeler de devam edecek" dedi.
Vali Su, TOKİ’nin; Mersin’de yaklaşık 4 bin 925 konut projesi başlattığını, bunlardan yaklaşık 3 bin 800’ünün tamamlandığını, diğer projelerin devam ettiğini kaydederek, şunları söyledi:
"Hükümetimizin, ilimizde her alanda çok ciddi çalışmaları ve hizmetleri var. Yerel yönetim olarak da Akdeniz Belediyemiz, hizmet alanına giren konularda ciddi hizmet ve yatırımlar gerçekleştiriyor. Başkanımız da tüm çalışmaları, hizmetleri birebir takip ediyor. Sonuçta böylesi güzel eserler ortaya çıkıyor. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, ilimiz, vatandaşlarımız ve şahsım adına şükranlarımı arz ediyorum. İlimizdeki tüm hizmetleri her noktasında takip eden Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Akdeniz’de önemli hizmetler gerçekleştiren Belediye Başkanımız Gültak’a da gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu projede emeği geçen kamu kurum ve kuruluşları ile yüklenici firmaya da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum."

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber