Geri Dön
TarsusTarsus Belediyesi’nin yerli tohum atağı soya fasulyesi ekimi ile devam ediyor

Tarsus Belediyesi’nin yerli tohum atağı soya fasulyesi ekimi ile devam ediyor

Tarsus Belediyesi’nin yerli tohum atağı soya fasulyesi ekimi ile devam ediyor

Tarsus Belediyesi’nin yerli tohum atağı soya fasulyesi ekimi ile devam ediyor

MERSİN, (DHA)- TARSUS Belediyesi'nin ‘Ata Tohumu Miras Projesi' kapsamında başlattığı yerli tohum atağı, soya fasulyesi ekimi ile devam ediyor.
Proje kapsamında Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Tarsus Belediyesi arasında yapılan protokolle 25 dekarlık arazide 5 dekar ANP çeşit olan yerli tohum soya fasulyesi ekimi yapıldı. Çiçekli Mahallesi'nde gerçekleştirilen ekime Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ahmet Korhan Şahar, Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler ve çiftçiler katılım sağladı.
Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü teknik ekipleri tarafından ıslah edilen ANP çeşidi yerli soya fasulyesi ile ilgili konuşan Dr. Ahmet Korhan Şahar, “Soya çok kıymetli bir ürün. Özellikle yağlı bir bitki olduğu ve yem sanayisinde kullanıldığı için aslında dünyanın bir numaralı bitkisel ürünüdür. Türkiye’de de ekim olarak daha çok Çukurova bölgesinde Mersin, Osmaniye gibi şehirlerde çok yaygın ekilmekte ortalama yüzde 75’in üzerinde, ekim oranlarının yüksek olması tabi ki çiftçi açısından avantajlı durumda oluyor. Tarsus Belediyesi ile yaptığımız protokoller doğrultusunda soyanın önemini ve soyanın çiftçiye olan katkısını inşallah göstereceğiz. Bu ekimler sonucunda da çiftçide güzel sonuçlar alacaktır. Ben Tarsus Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Böyle bir işbirliği yapıp bizleri de çiftçiyle buluşturduğu için bu tür şeylerin daha çok olmasını temenni ediyoruz. Çünkü gerçekten çiftçiye dokundukça, çiftçiye ulaştıkça, çiftçiyle, üreticiyle bir araya geldikçe bu işlerin daha çok artacağını ve desteklerle çiftçilerimizin üreticilerin yanında olacağımızı gösteririz” dedi.
Tarlasında yapılan çalışmadan dolayı memnuniyetini dile getiren çiftçi Yusuf Durmaz ise “Çukurova bölgesinde daha karlı ve kazançlı olduğu için buna yöneliyoruz. Önce buğdayımızı hasat ediyoruz. Sonra soyayı yetiştiriyoruz. Bölgemiz ve iklimimiz buna müsait olduğundan dolayı ikinci ürün soyayı yetiştirmekte bir sıkıntı çekmiyoruz. Verimimizde güzel oluyor” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber