Geri Dön
YenişehirBarış Parkuru'nu artık dünya tanıyor

Barış Parkuru'nu artık dünya tanıyor

Barış Parkuru'nu artık dünya tanıyor

Barış Parkuru'nu artık dünya tanıyor

MERSİN,(DHA) - Mersin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki Barış Parkuru'nun dünya genelinde tanınması ve resmiyet kazanması amacıyla, Dünya Açık Su Yüzme Birliği'ne (WOWSA) yapılan başvuru kabul edildi. Böylece uluslararası bir kuruluş ilk kez KKTC ile ilgili bir organizasyonu tanıdı, parkurdaki yüzme geçişi '2020 Yılın Performansı Adayı' olarak gösterildi.
Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak, KKTC'ye uygulanan haksız ambargoya dikkat çekmek ve uluslararası yüzücüleri bu parkura çekmek gibi önemli bir hedefleri olduğunu sık sık dile getiren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Başardık, hedefimize ulaştık" dedi.
Yenişehir Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği düzenlediği organizasyonlarla büyük ses getirmişti. Barış Parkuru’nda; Mersin Yenişehir Belediyesi sponsorluğunda Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından; Mersin’den KKTC’ye ve KKTC'den "Mersin'e Barış'a Kulaç At" yüzme geçişleri ve yine Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından organize edilen ve milli yüzücü Emre Seven’in gerçekleştirdiği Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçiş Denemesi yapılmıştı. Barış Parkuru’nda yapılan geçişler ve Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçiş Denemesi hakemler eşliğinde gerçekleşmişti. Channel Swimming Association (Manş Geçişi Organizasyonu) Başkanı ve dünyaca ünlü İngiliz yüzücü Michael Read de Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçiş Denemesi’ni gözlemci hakem olarak takip etmişti.
OY VERME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR
Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin, World Open Water Association’a yaptığı başvuru kabul edildi. Tanımlanan Barış Parkuru’ndaki yüzme geçişi WOWSA tarafından 2020 Yılın Performansları oylamasına da dahil edildi. Barış Parkuru Yüzme Geçişi, 12 performans arasında 450 oy ile şuanda dördüncü sırada yer alıyor. Vatandaşlar, 'openwaterswimming.com/performance-of-the-year' linkinden oy verme işlemine katılabilecek.
FOTOĞRAFLI
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber