Geri Dön
YenişehirYenişehir Belediyesi’nin  ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

Yenişehir Belediyesi’nin  ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

Yenişehir Belediyesi’nin  ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

Yenişehir Belediyesi’nin  ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

MERSİN, (DHA)- YENİŞEHİR Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında pilot bölge olarak seçilen iki mahallede 7 ayda 71 ton ambalaj atığı toplayarak yeniden ekonomiye kazandırdı.
Yenişehir Belediyesi'nin Sıfır Atık Projesi, bir yandan atıkların yeniden değerlendirmesini sağlarken bir yandan da geri dönüşebilir atıklar konusunda kapsamlı bir eğitim ve bilgilendirme faaliyetine dönüştü. 2021 yılı Mayıs ayında pilot bölge olarak seçilen Fuat Morel Mahallesi'nde, ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak toplanması konusunda bilgilendirme çalışması yapan Yenişehir Belediyesi ekipleri, bilgilendirme çalışmalarının ardından bu sitelere ambalaj atığı kutusu ve poşetleri bırakarak toplama işlemlerine başladı. 
Fuat Morel Mahallesi'ndeki çalışmaların verimli geçmesinin ardından 50. Yıl Mahallesi'ni de pilot bölge olarak seçen ekipler, buradaki bilgilendirme çalışmalarının ardından ambalaj atığı kutuları bırakarak, toplama işlemlerine başladı. Aynı süreçte Yenişehir ilçesinde bulunan okul, dershane ve kurs merkezlerinde de bilgilendirme çalışması yaparak ambalaj atığı kutusu bırakan ekipler,  bunun yanı sıra Yenişehir ilçesinin farklı mahallelerinden gelen bireysel talepleri de değerlendirdi ve ofis, bina, sitelerden ambalaj atıkları toplamaya başladı.
Proje kapsamında Mersin Yenişehir Belediyesi ekipleri bin 510 daire ziyareti yaptı, bin 700 kutu,  46 bin mavi renkli poşet dağıttı. Projenin uygulanmaya başlandığı Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede 71 ton ambalaj atığı toplanarak ekonomiye kazandırıldı.
Yenişehir Belediyesi, 2022 yılı içinde Sıfır Atık Projesi'ni 8 mahallede ve Yenişehir ilçesinde bulunan tüm eğitim kurumlarında uygulamayı hedefliyor.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber