Geri Dön
YenişehirYenişehir’de yapı kullanma izni olmayan binalara mühür uyarısı

Yenişehir’de yapı kullanma izni olmayan binalara mühür uyarısı

Yenişehir’de yapı kullanma izni olmayan binalara mühür uyarısı

Yenişehir’de yapı kullanma izni olmayan binalara mühür uyarısı

 

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de,  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yapı kullanma izni bulunmayan binaların tehlike arz ettiğini ve vatandaşların can ve mal güvenlikleri nedeniyle bu konutları satın almamaları gerektiğini dile getirerek, "Mağduriyetleri önlemek amacıyla yapı kullanma izni olmayan konutları mühürleyeceğiz. Can ve mal güvenliğini korumak bizim öncelikli sorumluluğumuz" dedi.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Yenişehir’de konut ve ticari alanlarının gelişmekte olduğunu ifade etti ve inşaat ruhsatı alarak tamamlanan ancak kullanma izni bulunmayan binaların hukuki ve teknik açıdan tamamlanmamış sayıldığına dikkat çekti. Başkan Özyiğit, kullanma izni olmayan binaların hukuki ve teknik açıdan inşaat olarak değerlendirildiğini ve vatandaşların can güvenliğini riske attığını belirtti.
Yapı kullanma izni olmayan binalarda yasa gereği bağımsız bölüm aboneliği yapılarak binalara su, elektrik ve doğalgaz bağlanamıyor. Ayrıca izni bulunmayan binaların çoğunda “şantiye elektriği ve suyuö kullanılıyor. Bu durum elektrikli ev aletlerinde arızalara sebep olurken, yangın gibi kötü sonuçlara da yol açabiliyor.
İZNİ OLMAYAN YAPILARA ALTYAPI HİZMETİ YOK
3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 31. Maddesi’nde konuyla ilgili olarak 'İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamazlar. Ancak kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetten istifade ettirilirler' hükmü bulunuyor.
YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?
Müracaat üzerine yapının ruhsat ve eklerine uygun olduğu ve kullanılmasında fen ve sağlık bakımından sakınca görülmediğinin tespiti ve evrakların tamamlanmasıyla yapı kullanma izni düzenlenir. Vatandaşlar yenisehir.bel.tr adresini de ziyaret ederek detaylı bilgi alabilecek.

FOTOĞRAFLI
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber