Geri Dön
MuğlaKadın çiftçiler safranla buluştu

Kadın çiftçiler safranla buluştu

Kadın çiftçiler safranla buluştu

Kadın çiftçiler safranla buluştu

MUĞLA'nın 3 ilçesinde, dünyanın en pahalı baharatı olarak adlandırılan safran bitkisinin soğanı, 4 kadın üreticinin eliyle toprakla buluştu.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce hazırlanan  'Muğlalı kadınların eli, safrana bulanacak' projesi kapsamında Bodrum, Datça ile Yatağan ilçelerinde, 4 kadın üretici tarafından toplam 300 kilogram safran soğanı ekimi yapıldı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, kadınların aileyi ve üretimi ayakta tuttuğunu belirtip, "Bakanlığımız ve Muğla olarak bizler üretimin en önemli kısmında yer alan kadın üreticilerimizi önemsiyor,  projelerle destekliyoruz. İçinde oldukları üretim sürecini daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. Kırsal kalkınmada projelerin ve yeniliklerin önemini hepimiz biliyoruz. Eğitime ve yeniliklere kadın üreticilerimizin açık olduğu da aşikar bir gerçek. Çalışmalarımızda kadınlarımıza ayrıcalık tanıyor, her sene yenilik getirecek projelerle desteklemeye devam ediyoruz" dedi.
Müdür Saylak, 2019 yılında küçük bir alanda denenen safran üretiminde verimliliğinin güzel olduğunu gördüklerini ifade edip,sözlerini şöyle sürdürdü:
"Konuyu projelendirerek daha çok kadını dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safranla buluşturmak istedik. Amacımız ekonomik getirisi güzel olan bu baharatı yaygınlaştırmak. Proje kapsamında eğitim çalışmalarımızı tamamlandık. İkinci aşama olan soğanların dikimini gerçekleştirdik. Koordinatörlüğü Ziraat Mühendisi Sergül Çulha tarafından yürütülen projemizin il ve ilçe personelimizden oluşan ekip tarafından takip ve desteğimiz pazarlama aşamasında da dahil olmak üzere devem edecek. Kadın üreticilerimize bereketli olsun."
Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber