Geri Dön

ERMENİ MEZARLIĞINDA KEŞİF YAPILDI

ERMENİ MEZARLIĞINDA KEŞİF YAPILDI

Muş’un Dere mahallesinde, 18’inci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Ermeni mezarlığında incelemelerde bulunuldu.
Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller ve İlçeleri Köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma (Ermeni Azınlıkları) Derneği Başkanı Aziz Dağcı, kentteki Surp Garabet ve Arakelots manastırları ile Ermeni mezarlığı başta olmak üzere Ermenilere ait tarihi yapıları incelemek üzere Muş’a geldi. İlk olarak Dere mahallesindeki Ermeni mezarlığında incelemelerde bulunan Aziz Dağcı, burada gazetecilere açıklama yaptı. Define avcılarının mezarlığı tahrip ettiğini ifade eden Aziz Dağcı, "Onlarca mezar kazılıp kemikler dışarı çıkarılmış. Burası Ermeni azınlıklarının mezarıdır ve bu mezarlar 1800’lü yıllara dayanıyor. Hem Ermeni cemaati için hem de Türkiye Cumhuriyeti için önemi var. Çünkü burası bizim ortak değerimiz" dedi.
Mezarlıkla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına dilekçe verdiğini belirten Dağcı, "Müracaatımın ardından buraya ekip gönderildi ve tahribatla ilgili tutanak tutuldu. Ayrıca, mezarlığın restorasyon çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da dilekçe verdim” ifadelerini kullandı.
Mezarlıklarda kazı yapılmasının yanlış olduğunu dile getiren Dağcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim mezarlarımızı kazmaktan vazgeçsinler. Çünkü bizim mezarlarımızda ölülerimizden başka bir şey bulunmaz. Biz de, ölülerimizi sadece kefenle defnederiz. Mezarlarımızda maddi değeri yüksek bir şey bulunmaz. Ayrıca, manastırlarımızı tahrip etmesinler."
Başkan Dağcı, incelemenin ardından mezarlığın tahrip olduğu yönünde Muş Asliye Hukuk Mahkemesine müracaatta bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber