Merkez Niğde Belediyesi’nden doğal gaz dönüşüm desteği

Niğde Belediyesi’nden doğal gaz dönüşüm desteği

24.03.2024 - 13:40 | Son Güncellenme:

Niğde Belediyesi’nden doğal gaz dönüşüm desteği

Niğde Belediyesi’nden doğal gaz dönüşüm desteği

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE Belediyesi, Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelerin sobalı evlerinin doğal gaza dönüştürülmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Çevreye yatırım yapan Niğde Belediyesi, “Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi” kapsamında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliği ile kentte sobalı evlerinin doğal gaza dönüştürülmesi çalışmalarına devam ediyor. İlk etapta ihtiyaç sahibi vatandaşlara ait 10 evin doğal gaza dönüşümünün sağlandığı kentte toplamda, soba ile ısınan 60 konutun doğalgaz dönüşümü gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Emrah Özdemir de doğal gaz kullanımına başlanan bazı evleri ziyaret ederek, hane halkına doğalgaz tesisatlarının hayırlı olmasını diledi.

Başkan Özdemir’in ziyaret ettiği Baykal ailesinin fertleri, Başkan Özdemir’e teşekkür etti. Evlerinde küçük oğullarıyla yaşayan aile, “Başkanımızdan Allah razı olsun. Bu projeyi hayata geçirmeseydi biz doğalgaza kavuşamazdık. Hem maddi hem de manevi olarak bize büyük destek oldu. Kömürden, pastan, kazan doldurması gibi sorunlardan kurtulmuş olduk” dedi.

Belediye Başkanı Özdemir, Gümüş ailesine de doğalgaz kullanmaya başladıkları ilk gün ziyaret gerçekleştirdi. Eşi Mehmet Gümüş ile birlikte yaşadıkları evlerinde sobadan kurtularak doğalgaz kullanmaya başlayan Şükran Gümüş, Başkan Özdemir’e teşekkür etti. Rahatsızlandığını ve yaşı itibariyle de soba kovasını kaldıramaz duruma geldiğini anlatan Şükran Gümüş, “Başkanımızdan Allah razı olsun. Tam zamanında yetişti” diye konuştu.

60 KONUTUN DOĞALGAZA DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANACAK

Projenin detaylarına ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Şu ana kadar Niğde’de 10 ailenin evinin doğal gaza dönüşümünü sağladık. Toplamda 60 konutu sobadan kurtarıp doğalgaza kavuşturmayı amaçlıyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde kentimizde tüm evlerin doğal gaz kullanımına geçmesi için çaba göstereceğiz” dedi.

Proje kapsamında yapılan harcamaların bir kısmını hibe alıp bir kısmını da belediye olarak desteklediklerini anlatan Başkan Özdemir, “Kombi, petek, sıcak su dönüşümü, iç tesisat, mutfakta doğalgaz dönüşümü gibi işlemler maliyetli olduğu için bazı ailelerimiz evlerinde halen soba ile ısınmak zorunda kalıyor. Bu durumda olan ailelerin listesini Sosyal Yardımlaşmadan aldık. Kendi evleri olan ancak henüz evlerinde doğalgaz dönüşümü sağlayamamış olan ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinde bu dönüşü gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

'GÜLE GÜLE KULLANSINLAR'

Projeyle hem hava kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanacağını hem de vatandaşların kaliteli bir şekilde ısınabileceğini de belirten Başkan Özdemir, “Doğalgaz kullanımına geçen vatandaşlarımız ayrıca mutfak tüpü de kullanmayacak. Sosyal Yardımlaşmadan kömür almalarına da gerek kalmayacak, Güle güle kullansınlar” diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI