Geri Dön
MerkezNiğde elması dünya pazarında tanıtılacak

Niğde elması dünya pazarında tanıtılacak

Niğde elması dünya pazarında tanıtılacak

Niğde elması dünya pazarında tanıtılacak

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Elma Üreticileri Birliği'nin hazırladığı Niğde Elması Dünya Pazarında isimli proje ile kentte üretilen kaliteli elmalar dünya pazarına tanıtılarak ihracat artırılacak.
Kentte 2019 yılında kurulan Niğde Elma Üreticileri Birliği'nin, Ahiler Kalkınma Ajansı desteğiyle hazırladıkları Niğde Elması Dünya Pazarında Projesi, elma üreticilerini sevindirdi. Birlik Başkanı Atilla Kaplan, projeyle Niğde elmasının dünya pazarında tanıtılacağını kaydetti.
Proje ile daha kaliteli ürün üretip, üretilen ürünlere daha iyi pazarlar bulmak istediklerini belirten Kaplan, şunları söyledi:
"Projemiz Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) kapsamında 2 milyon dolar hibe almaya hak hak kazandı. Geçtiğimiz yıl kabul edilen projemizle daha kaliteli üretim yapıp daha iyi şekilde pazarlamak istiyoruz. Bugün de üretici firmaların ihtiyaçlarını belirlemek üzere toplandık. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yapılması gerekeni rapor halinde ortaya koyacağız. Daha sonra yurt içi ve dışı faaliyetlerde bulunacağız. Niğde elmasını en iyi şekilde tanıtacağız ve pazarlayacağız. Projeyi Selçuk Üniversitesi ile yürütüyoruz. Şu an üretimimiz çok ama ihracatımız düşük. Yaklaşık 3 milyon ton üretim yapmamıza rağmen Irak, Suriye, Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan, Libya, Türkmenistan gibi ülkelere 230 bin civarında ihracatımız var. İhracatı artırmayı hedefliyoruz."

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber