Geri Dön
MerkezNiğde, keven balı üretiminde Türkiye’de birinci sırada

Niğde, keven balı üretiminde Türkiye’de birinci sırada

Niğde, keven balı üretiminde Türkiye’de birinci sırada

Niğde, keven balı üretiminde Türkiye’de birinci sırada

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Ünal, kentte üretilen balların çoğunun keven balı olduğunu ve yılda yaklaşık 600 ile 700 ton bal rekoltesi elde edildiğini belirterek kentin keven balı üretiminde Türkiye'de ilk sırada yer aldığını söyledi.

Niğde Arı Yetiştiriciler Birlik Başkanı Mustafa Ünal, kentin keven balı üretiminde Türkiye'de ilk sırada olduğunu söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile hazırlanan Monpforal Bal Projesi kapsamında keven balı parmak izi sonuçlarının raporlarını paylaşan Ünal, "Bu rapora göre projeye katılan 8 ilde toplam 86 istasyonda üretilen 109 keven balı numunesinin polen yoğunluğu ortalaması yüzde 67.10 olup Türkiye genelinde keven ballarında gözlenen maksimum değer yüzde 90 ile Niğde yöresine ait.  Genel ortalama olarak ise yüzde 76 değer ile en yüksek değer ile Niğde ilimize ait olduğu beyan edildi. Yine Niğde ilimizin üç yıllık prolin değeri ortalaması en yüksek 1165,91 olduğu aynı raporda belirtilmiştir. Bu da tabii ki Niğde arıcısının gurur kaynağıdır” dedi.

Yılda yaklaşık 600-700 ton rekoltesi bulunan keven balının coğrafi işaretini almak için çalışmalara başladıklarını dile getiren Ünal, "Arıcılar birliği olarak Niğde'deki birliğe kayıtlı üreticilerimizden Cumhurbaşkanımız'ın teşvik ettiği, Tarım ve Orman Bakanımız'ın üzerinde durduğu sözleşmeli arıcılık uygulamasına geçmelerini istiyorum. Arıcılarımızın bu konuda gayret göstererek ballarının Tarım Bakanlığımız'ın belirttiği değer üzerinden pazar bulmaları birliğimiz ve arıcılarımızı sevindirecektir" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber