Merkez Vali Çelik: Akkaya Barajı'nda 225 kuş türü yaşıyor

Vali Çelik: Akkaya Barajı'nda 225 kuş türü yaşıyor

16.04.2024 - 16:25 | Son Güncellenme:

Vali Çelik: Akkaya Barajı'nda 225 kuş türü yaşıyor

Vali Çelik: Akkaya Barajında 225 kuş türü yaşıyor

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- TÜRKİYE'de görülen göçmen kuşların konakladığı Niğde'deki Akkaya Barajı'nda Vali Cahit Çelik ve çocuk izciler, kuş gözlemi yaptı. Vali Çelik, Akkaya Barajı'nda Türkiye'de tespit edilen 500 kuş türünden 225'inin yaşadığını söyledi.

Vali Çelik, beraberindeki Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Gençlik ve Spor Müdür İlker Ötgünlü ve çocuk izcilerle üniversitenin merkez kampüs yerleşkesinde Akkaya Barajı'na gelen göçmen kuşları gözlemledi. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve yaban hayatı uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karataş'tan bölge hakkında bilgi alan Çelik, izci çocuklarla ıslık çaldı.

Çelik, Akkaya Göleti'nde Türkiye'de tespit edilen 500 kuş türünden 225 farklı kuş türünün yaşadığını kaydetti. Bu kuş türleri içerisinde aynı zamanda Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde olan elmabaş ördek, dik kuyruk gibi ördek türlerinin de bulunduğunu belirten Çelik, kentin doğal alanlarıyla Türkiye'deki en önemli illerden biri olduğunu vurguladı. Çelik, Aladağlar ve merkezdeki ekosistemin bitki ve kuş türü açısından çok ciddi bir potansiyel taşıdığına işaret ederek, "Türkiye'deki toplam tespit edilen kuş sayısı içerisinde neredeyse yarısı sadece bu küçük alanda yaşıyor. Diğer taraftan Aladağlar'da yine endemik bir tür olan ur kekliği de yaşıyor. Bu sabah 25 izci çocuğumuzla hem alanı ziyaret ettik. Çocuklarımız hem gözlem yapıyor hem de bu o kuşların o güzel sesini dinlemeye geldik. Burada olduğumuz süre içerisinde özellikle çocuklarımızı doğayla bütünleştirmek anlamında ciddi faaliyetlerde bulunacağım. Bu kapsamda da Emli Vadisi'nde çocuklarımızın sürekli kullanacağı bir kamp merkezi yapmak istiyorum. Nasip olursa bu sene oradaki kamp merkezini bitireceğiz. İlkokul, ortaokul ve lisedeki çocuklarımıza farklı dönemlerde oraya götürüp doğayla bütünleştirmek istiyoruz. Çocuklarımız hiç olmazsa ders çalışma stresinin dışında doğayla bütünleşsinler, doğayı tanısınlar, hayvanları tanısınlar. Aynı zamanda kendi memleketimizin potansiyelini de tanısınlar istiyorum" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI