Geri Dön
OrduKURBANLIK HAYVANLARA DENETİM

KURBANLIK HAYVANLARA DENETİM

KURBANLIK HAYVANLARA DENETİM

Ordu’da kurbanlık alım-satım işlerinin hareketlenmesi ile birlikte yetkililer denetimlerini arttırmaya başladı.
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri yaklaşan kurban bayramı nedeniyle hayvan satan işletmeleri ziyaret ederek işletmelerdeki hayvanları sağlık kontrolünden geçiriyor. Yapılan denetimlere katılan Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, yapılan denetimleri ve sağlık kontrollerini yerinde inceledi.Yetiştiricilerin sorunlarını ve isteklerini dinleyen Yılmaz, yetiştiricilere tavsiye ve önerilerde bulundu.
Kurbanlık hayvan satan yetiştiricilere ve kurban kesecek vatandaşlara bilgiler veren İl Müdürü Kemal Yılmaz, "Kesilen hayvanların kulak küpelerinin muhafaza edip bayramdan sonra bir hafta içerisinde İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kesilen hayvanların kayıtlardan düşürülmesinde kolaylık sağlanacaktır. Hayvan hareketlerinin il içerisinde hayvan pasaportu ile, il dışına veteriner sağlık raporu ve Tip-1 belgesi bulunan araçlarla yapılması zorunludur. Ayrıca aşıları ve kan kontrolleri yapılan şap hastalığından ari hayvanlar Trakya Bölgesine götürülecektir. Hayvanlarınızı mümkün olduğunca kurbanlık hayvan kesim yerlerinde kesmelisiniz ve kesilen hayvan atıklarını da derin bir çukur içerisine kireçle birlikte kapatmalısınız. Bu durum toplum sağlığı açısından oldukça önemlilik arz ediyor" dedi.
Denetimlere devam edileceğini vurgulayan Yılmaz, "Vatandaşlarımızın sağlıklı et tüketebilmeleri maksadı ile İl Müdürlüğümüz ekipleri kurbanlık hayvan satış yerleri, hayvan pazarları ve yol denetimleri aralıksız olarak devam edecektir" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber