Geri Dön
RizeÇaykur Rizespor futbol dışında branşlar açıyor

Çaykur Rizespor futbol dışında branşlar açıyor

Rize Kapalı Spor Salonu ve Olimpik Yüzme Havuzu’nun hizmete açılmasıyla beraber Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği futbolun dışında bir çok dalda branşlarını açacak.

Çaykur Rizespor futbol dışında branşlar açıyor

Rize Kapalı Spor Salonu ve Olimpik Yüzme Havuzu’nun hizmete açılmasıyla beraber Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği futbolun dışında bir çok dalda branşlarını açacak.
İki hafta önce Rize’de yapılan Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin 83. olağan genel kurulunda startı verilen yeni branşları hizmete başlaması uzun süredir derneğin çalışma kapsamındaydı. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın yeniden başkan seçildiği dernek yönetiminde, yönetim kurulu sayısı artırılarak futbol haricinde kurulması planlanan spor branşlarında görev alacak eğitimciler dernek yönetiminde yer aldı.
Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Genel Sekreteri Süleyman Hasan Basa konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yıllardır futbolun dışında branşlarda açmak için görüşlerimiz ve çalışmalarımız vardı. Sportif A.Ş. profesyonel futbol tarafında etkinken dernek olarak düşündüğümüz diğer amatör branşlarda ilimize hizmet vereceğiz. Derneğimizde bu sene yapılan genel kurulda yeni isimler alarak amatör branşları dernek bünyesinde açacağız. Bu konuda bize Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu dekanlığını da yapmış olan ve şuan KTÜ’de çalışan Rizeli hemşerimiz Prof. Dr. Arslan Kalkavan koordinatörlük yapacak. Kendisi de dernek yönetimimize yeni katılan isimler arasındadır. Ayrıca bir yüzme hocası, bir karate hocası, birde basketbol hocası yeni yönetimimizde yer aldı. Yeni oluşturacağımız branşlar arasında basketbol, yüzme, karate, doğa sporları, atletizm gibi sporlar bulunuyor. İlk aşamada yedi branşta hizmet vermeyi planlıyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirledik. Rize’ye spor anlamında umut olmak istiyoruz. Rizeli gençlerimizi kötü alışkanlıklarda uzak sağlıklı nesiller olması için bizde Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.


"MİLLİ TAKIMLARA SPORCU YETİŞTİRMEK AMACINDAYIZ"


2014 yılındaki rakamlara göre Rize ilinde 17 bin 775 lisanslı sporcu olduğunu belirten Basa “Bunlardan 4 bin 712’si faal durumdadır. Bir sahil kenti olmamıza rağmen su sporlarında ki sporcuların azlığı göze çarpmaktadır. Kanoda 75, yüzmede 55 faal sporcumuz faal durumdayken, kürekte, su alt sporlarında ve yelkende faal sporcumuz bulunmamaktadır. Bütün spor dallarına baktığımızda milli sporcu sayımız maalesef 37’lerde kalmıştır. Biz ilimizde hem bu spor dallarında ki sayıyı artırıp hem de milli takımlara sporcu yetiştirmek için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
Futbol haricinde diğer spor branşlarının açılması için toplantılar yaptıklarını da ifade eden Basa “Bu toplantılarda gelecek için yapılan çalışmaların yol haritası çizildi. Toplantılarda bir basketbol hocası, Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmiş olan bir rafting takımı hocası da katılarak katkı sağlamışlardır. Toplantıda Prof. Dr.Arslan Kalkavan, Rize’deki spor dallarındaki durumla ilgili olarak hazırlamış olduğu rapor ve slaytları sunarak durum tespiti yapmıştır. Çaykur Rizespor’un bünyesinde futbol dışındaki branşlarda da Rize gençlerine umut kapısı olması ve onların spor yapacakları sağlık bir ortamın sağlanması yönünde sayın başkanımız Metin Kalkavan ve yönetiminin çok dirayeti oldu. Yeni dönemde; bu amaç doğrultusunda yönetim kurulunun şekillendi. Sayın hocamız Arslan bey başkanlığında yönetim kuruluna sunulmak üzere temel esaslar ve açılmasında kısa, orta ve uzun vadede yarar görülen branşların belirlenmesinin yararlı olacağını belirtmiştir” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber