Geri Dön
RizeRTEÜ: Çay Kanunu ile ilgili üniversitenin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz

RTEÜ: Çay Kanunu ile ilgili üniversitenin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz

RTEÜ: Çay Kanunu ile ilgili üniversitenin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz

RTEÜ: Çay Kanunu ile ilgili üniversitenin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz

Emirhan PEHLİVAN/RİZE, (DHA) - RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nden meclise sunulan Çay Kanunu’na ilişkin yapılan yazılı açıklamada,”Çıkan bazı haber ve tartışmalarda ilimizin ve ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan üniversitemizin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz” denildi.

RTEÜ Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ve Rize’nin  en önemli geçim kaynağı olan çay ile ilgili olarak hazırlanan Çay Kanunu Teklifi’nin TBMM’ye sunulduktan sonra ilgili kanun teklifinin özellikle bazı maddeleri ile ilgili kamuoyunda tartışmalar başladığı ve farklı kurum ve kuruluşlar tarafından açıklamalar yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Yapılan bu açıklamaları dikkatle takip etmekte ve kamuoyunda çıkan bazı haber ve tartışmalarda ilimizin ve ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan üniversitemizin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz. Kamuoyundaki yanlış bilgilendirmelerin önüne geçmek ve ilgili çalışmayı birlikte hazırladığımız kurum ve kuruluşları zan altında bırakmamak için aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti ortaya çıkmıştır. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanıp Tarım ve Orman Bakanlığına iletilen taslak metin 5 bölüm, 28 maddeden oluşmaktadır. Birinci bölümde “Amaç Kapsam ve Tanımlar”, ikinci bölümde “Yaş Çay Tarımı ve Satışı”, üçüncü bölümde “Kuru Çay Üretimi ve Satışı”, dördüncü bölümde “İdari Yaptırımlar” ve beşinci bölümde de “Son Hükümler” yer almaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bir açıklama 6 Mayıs 2021 tarihinde üniversitemiz tarafından tüm kamuoyu ile paylaşılmıştı” denildi.

TBMM’ye 20.06.2022 tarihinde sunulan ve basın yoluyla öğrendikleri Çay Kanun Teklifini incelediklerini belirten Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanan Çay Kanunu ile ilgili taslak metin ile TBMM’ye sunulan Çay Kanunu Teklifi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle yaş çay yaprağı alım fiyatının tespiti yönünden önemli usul ve esas farklılıkları olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanarak Bakanlığa teslim edilmiş olan Çay Kanunu ile ilgili taslak metinde taban fiyat uygulaması bulunmakta ve ilgili çalışmanın hiçbir yerinde yaş çay yaprağı fiyatının Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenmesi diye bir hüküm bulunmamaktadır. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanmış olan Çay Kanunu ile ilgili taslak metninin 9. maddesinin birinci fıkrasında kamuoyunda tartışılmakta olan taban fiyat uygulaması ile yaş çay yaprağı alım fiyatının kimin tarafından belirleneceği hususu şu şekilde düzenlenmiştir. “Yaş çay üreticisine ödenecek beher kilogram yaş çay yaprağı asgari alım fiyatı, öncelikli olarak piyasa şartları ve maliyet unsurları göz önünde bulundurularak her yıl hasat dönemi başlamadan bir ay önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenir ve duyurulur. Bakanlık tarafından duyurulan asgari alım fiyatının altında yaş çay yaprağı alımı ve satımı yapılamaz”. Bu noktada özellikle ifade etme ihtiyacı hissettiğimiz diğer bir husus; ilgili paydaşlar ile birlikte üzerinde mutabık kalınan Çay Kanunu ile ilgili taslak metni Bakanlığa gönderilmiş ve bu konulara ilişkin takip eden süreçlerde tarafımızdan herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.  Tüm bu özverili süreçlere rağmen, görsel ve yazılı basında yer alan, konunun aslından uzak, üniversitemize atfen yapılan yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını üzülerek bildirmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber