Samsun ÇÖPTEN SANAT ESERİNE

ÇÖPTEN SANAT ESERİNE

25.07.2015 - 16:07 | Son Güncellenme:

.

ÇÖPTEN SANAT ESERİNE

Samsun’da heykel ve seramik sanatçılığı yapan Temel Samangül, çöpten topladığı atık içki şişelerini sanat eserine dönüştürerek tanesini 90 liradan satıyor.
52 yaşındaki heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, 35 yıldır atık eşyaları toplayarak sanat eserlerine dönüştürüyor. Çöpten topladığı içki şişelerine yöresel işlemler uygulayan heykel sanatçısı yaptığı çalışmaları Türkiye’nin çeşitli turistik bölgelerine göndererek bu işten kazanç sağlıyor. Atık eşyaları süs eşyalarına dönüştürerek geri dönüşüm vazifesi yaptığını belirten Samangül, “Atık eşyaları evlere süs olarak geri getiriyorum, bir nevi geri dönüşümcü gibi çalışıyorum” dedi.
Atık içki şişelerini hayata geri döndürdüğünü belirten heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, “23 yıldır Samsun’da yaşıyorum. Küçük bir atölyem var. Burada el sanatlarıyla uğraşıyorum. Türkiye’deki tarihi yerlerin veya ören yerlerini hediyelik eşya olarak işliyorum. Çöpe atılan şişeleri de hediyelik eşyalara çevirerek turizme ve ekonomiye sunuyorum. Tek sıkıntım bu ürünleri satabileceğim yerlerin çok az olması. Bu işin önemli olan kısmı maliyeti değil. Önemli olan yaptığımız ürünü beğeniye sunabilmek. Buradaki en büyük espri çöpe atılan bir eşyanın tekrardan evlere hediyelik eşya olarak dönmesi. Sadece şişeleri değil reklamcıların da attığı ürünleri toplayarak onları da ahşap çalışmalarımda kullanıyorum. Kullanılması mümkün olan ürünleri doğadan toplayıp tekrar kullanıma sunmaya çalışıyorum. Atık şişeleri önce çöpten topluyorum. Daha sonra şişeleri sabunlu suyla yıkıyorum. Yıkadıktan sonra ilaçlama tabir ettiğimiz, boya tutabilecek bir maddeyle üstünü kaplıyorum. Sonrasında şişenin üstüne seramik giydirmesini yapıyorum. Fırınlandıktan sonra kurumasını bekliyorum. Kuruma işleminin bitmesinin ardından üstüne boyamasını yapıyorum. Temizleme işleminden sonra cilası da yapılarak çöpten aldığım şişeyi 90 liraya satışa sunuyorum. Vatandaşlar buna oldukça yoğun bir ilgi gösteriyor. Turistik bölgelerde satışa sunduğum bu eserlere İngilizler, Almanlar ve en çok İtalyanlar ilgi gösteriyor. Dışarıdan ülkemize gelen insanlar bu şişelere hayranlıkla bakıyor. Vatandaşlara bu şişeleri çöpten toplayarak yaptığımı söylediğimde büyük bir şok içerisine giriyorlar. Bu da vatandaşların çok hoşuna gidiyor ve ürünlere yoğun ilgi gösteriyorlar. Diğer ülkelerde demir ve benzeri gibi atıkları da sanat eseri olarak işliyorlar. Umarım ülkemizde de hayata kazandırılacak atıkların sanata dönüştürülmesi konusunda daha çok yol gidilir” diye konuştu.
Temel Samangül, atık şişelerin haricinde rölyef, ahşap, kabartma ve değişik süs eşyaları da yapıyor.