SamsunSAMSUN TSO PERSONELİNE ’KURUMSALLAŞMA VE KURUM KÜLTÜRÜ’ EĞİTİMİ

SAMSUN TSO PERSONELİNE ’KURUMSALLAŞMA VE KURUM KÜLTÜRÜ’ EĞİTİMİ

03.10.2015 - 14:13 | Son Güncellenme:

.

SAMSUN TSO PERSONELİNE ’KURUMSALLAŞMA VE KURUM KÜLTÜRÜ’ EĞİTİMİ

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) personeline, 2015 yılı eğitim planı çerçevesinde, “Kurumsallaşma ve Kurum Kültürü Eğitimi” verildi.
Samsun TSO personeline yönelik kurum içi eğitimlerine, “Kurumsallaşma ve Kurumu Kültürü” başlıklı çalışmayla devam edildi. Eğitmen Günkut Gürşen tarafından verilen eğitim toplantısı Samsun TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Eğitim toplantısına Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu da katıldı. Eğitmen Günkut Gürşen, Samsun TSO personeline, “Kurum Kültürü”, “Kurumsal Yönetim”, “Şirket Kurumsallaşması” ve Aile Şirketi Kurumsallaşması” başlıkları altında sunum yaptı.
ORGANİZASYONEL DAVRANIŞ BİÇİMLERİ
Konuşmasında kurumsallaşmanın ve kurum kültürünün önemine değinen Günkut Gürşen, kurum kavramının eski çağlara dayandığını belirterek, işletme yönetimi açısından organizasyonel davranış biçimlerinin önemine değindi. Kültür konusuna da dikkat çeken Gürşen, “Kültür, bir insan topluluğunun duygu, düşünce ve yargı birliğini sağlayan değerlerin tümüdür. Kurum kültürü ise, organizasyona kimlik kazandırır. Paydaşlar tarafından doğrudan veya dolaylı algılanır. Motivasyon ve davranışları etkileyen ölçülebilir özellikler kümesidir. Genellikle bir önceki kuşaktan, bir sonraki kuşağa aktarılmaya çalışılır” dedi.
“KURUM KÜLTÜRÜ DAYANIŞMAYI VE YARDIMLAŞMAYI ARTIRIR”
Kurum kültürünün çeşitliliğinden bahseden Gürşen, “Kurum kültürü tiplerine baktığımızda rol eksenli, güç eksenli, görev eksenli ve kişisel eksenli şıkları görebiliriz. Her kurum, kurum kültürünü soyuttan somuta çevirebilirse hedeflerine varma payını daha çok artırabilir. Kurum kültürü, misyon ve stratejilerin gerçekleşmesinde, hedeflerine varmasında çok önemlidir. Kurum kültürü, örgütün sürekliliğini sağlar, örgütün kişiliğini ve kimliğini tanımlar ve çalışanları motive eder. Kurum kültürü ayrıca, kurum içinde dayanışmayı ve yardımlaşmayı da artırır” diye konuştu.
Eğitimin ikinci bölümünde ise şirket ve aile kurumsallaşmasından bahseden Gürşen, aile şirketlerinin sürdürülebilirliği açısından aile anayasası, hissedarlar sözleşmesi ve halefiyet planının oluşturulmasının büyük önem arz ettiğini sözlerine ekledi.
MURZİOĞLU: “ÜYE MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZ”
Kurumsallaşma çalışmalarına ve bu çerçevede personel eğitimlerine büyük önem verdiklerini kaydeden Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “2015 yılı planlarımız çerçevesinde bir eğitim çalışmasını daha yapmış bulunmaktayız. Üyelerimize daha iyi hizmet sunabilme adına kurum içi eğitim çalışmalarımıza bu yıl daha çok ağırlık verdik. Üye memnuniyeti bizim önceliklerimizin arasında başta gelmektedir. Kurum içi eğitimlerimize, üye memnuniyet odaklı olarak devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.