Geri Dön
SamsunSamsun'da pandemi savaşçıları anısına park yapılacak

Samsun'da pandemi savaşçıları anısına park yapılacak

Samsun'da pandemi savaşçıları anısına park yapılacak

Samsun'da pandemi savaşçıları anısına park yapılacak

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için ‘Sağlık Kahramanları Parkı’nı kurmaya hazırlanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, pandeminin ilk gününden itibaren kendi hayatlarını hiçe sayarak vatandaşların sağlığı için canla mücadele eden sağlık çalışanlarını unutmadı. Ülke genelinde çok sayıda sağlık çalışanının da hayatını kaybettiği bu süreçte onların isimlerini ölümsüzleştirmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ‘Sağlık Kahramanları Parkı’ için düğmeye bastı. Proje için 30 dönümlük alan belirleyen Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, konsept, içerik ve temalarla ilgili tasarım hazırlıklarını tamamladı. Parkta vefat eden sağlık çalışanları anısına doktor, hemşire ve cerrahlar figürlü minyatür heykeller yer alacak.

İSİMLERİ BOTANİK BAHÇELERİNDE YAŞAYACAK
Parkta, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık çalışanları anısına meyve ağaçları yer alacak. Hekimlerin isimlerinin verileceği ağaçların dikimi, sağlık çalışanlarının aileleri tarafından yapılarak isimleri tabelalara yazılacak. Ayrıca tüm hekim ve sağlık personelinin isimlerinin yazılacağı bir de anıt yer alacak. Parkın Vitamin Deposu Bölümü’nde nar, elma, üzüm, yaban mersini, şeftali, karayemiş, dut, ahududu, limon ve incir ağaçlarıyla donatılmış meyve bahçesi bulunacak. Ağaçların yanına levhalar konularak, çocuklara bilgiler öğretilecek. Meyveler olgunlaştıktan sonra sıkılacak, suyu da ziyaretçilere ikram edilecek. Şifalı Bitkiler Bölümü’nde zeytin, adaçayı, biberiye, defne, hatmi, ıhlamur, kuşburnu, papatya, kızılcık, nane ve kekik alanları oluşturulacak.

MİNYATÜR SAĞLIKÇI HEYKELLERİ YAPILACAK
Sağlık Kahramanları Parkı’nda 17 bin metrekarelik alanı kapsayacak botanikle ilgili bölümler haricinde sağlık çalışanları, görsel olarak yad edilecek. Minyatür bölümünde hayatını kaybeden sağlık personelleri, doktor, hemşire, cerrah gibi figürlerinin minyatür heykelleri yer alacak. Alanın zemine yönlendirme çizgileri yerleştirilerek, hastane ortamı hissi yansıtılacak. Çizgi renklerine göre kent mobilyaları tıbbi malzeme, çöp kutuları kapsül ilaçlar, havadan görülecek zemin steteskop,  aydınlatma armatürleri serum şeklinde tasarlanarak alana yerleştirilecek. Park içinde bulunacak reklam panolarında doktorların hastalıklarla ilgili bilgi notları paylaşılacak. Çocuklar için de insan figürlü ambulans kaydırak, aşı ve virüs figürlü salıncaklardan oluşan özel tasarımlı çok sayıda oyun grubu yer alacak. Kan vermenin hayat kurtardığına dikkat çekmek isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, parkta sabit Kızılay Kan Verme Ünitesi için de yer yapacak. Kan bağışı yapacak vatandaşlara parkta yetiştirilen meyveler ikram edilecek. Parkın yılsonuna kadar tamamlanarak hizmete açılacağı belirtildi.

‘İSİMLERİNİ YAŞATACAĞIZ’
Virüse yakalanarak hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine de başsağlığı dileyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Covid-19, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, şehrimizde de etkisini sürdürüyor. Hayatlarını bu mücadele için feda eden sağlık personellerimizi unutmamak ve unutturmamak için önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Sağlık Kahramanları Parkı’nı en kısa sürede tamamlayarak, hizmete açacağız. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber