Geri Dön
SamsunSİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ

SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ

SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu ilk mezunlarını verdi.
Ballıca Havacılık Kampüsü’nde mezuniyet töreni düzenlendi. Törene 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ferşat Kolbakır, Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hatice Muti, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve velileri katıldı.
Yüksekokulun konferans salonunda yapılan törende mezun öğrenciler adına konuşma yapan 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bölüm birincisi Doğan Kılıç’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hatice Muti, “Temelleri 2009 yılında atılan ve başta rektörümüz, yüksekokul müdürümüz ve tüm havacılığa gönül verenlerin katkılarıyla Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü’nü büyük bir heyecanla açtık. 2011 yılında ilk öğrencilerimiz eğitimlerini almaya başladı. Bugün ise bu arkadaşlarımızın mezuniyetlerine şahit olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
İlk mezun vermenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ferşat Kolbakır, “Bugünün özel bir anlamı var. Çünkü ilk mezunlarımızı vermenin sevincini ve heyecanını yaşıyoruz. 2011 öğretim yılında başlayan eğitim çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürülerek bugüne ulaştık. 26 fidanımızı üstüne titreyerek geliştirdik. Çağdaş bir üniversite ortamında meslek eğitiminizi ve öğretiminizi başarıyla sürdürmeniz ve kendisine, ülkesine yararlı bir insan olarak yetişmeniz yüksekokulumuzun öncelikli hedefidir” diye konuştu.
Samsun’daki havacılık kampüsünün çok önemli yerlere geleceğine inandığını belirten 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, “Buranın çok önemli bir yere geleceğini ve havacılık sektöründe de Eskişehir’i ve İstanbul’u hocalarımızın katkılarıyla geçeceğimizi biliyorum. Buraya çok büyük katkılar verildi. Biz de burası için iyi şeyler ve küçük katkılar yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Geleceğin dünyasının havacılıkta ve uzay sektöründe olacağının altını çizen 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen, “Bugün mezun olacak arkadaşlarımızın omuzlarında çok büyük yük var. Bu bilinçle hareket etmemiz gerekiyor. Ülkemizde de havacılık sektörü çok ciddi gelişiyor. Neredeyse her gün bir havaalanı açılışı yapılıyor. Mezunlarımız inşallah istihdam konusunda bir problem yaşamayacaklar” ifadelerini kullandı.
Mezun olan 26 öğrencinin toplu fotoğrafının okulun duvarına asılması teklifinde bulunan OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan şöyle konuştu: “Bu mezun olan 26 öğrencimiz Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği mezunu değil, Ballıca Havacılık Kampüsü’nün ilk mezunlarıdır. Ben o yüzden Ferşat hocaya bu 26 gencimizin birlikte çekilmiş bir fotoğrafının Havacılık Yüksekokulu’nun bulunduğu bir duvarına asılmasını isterim. Çünkü bunlar okul tarihi için de önemli, bu genç arkadaşlarımız için de önemlidir. Burada çok büyük bir iş başarıldı. 4-5 yıl gibi bir sürede böyle kampüs oluşturmak ve birçok alanda ciddi bir noktaya gelmek kolay bir iş değil. Burada çok geniş bir araziyi hangarlarıyla beraber, Maliye Bakanlığı üniversiteye tahsis etti. Şu anda bu kampüste ilk mezunlarımızı verdik. Bunun dışında bu kampüste 3-4 yıldır pilot yetiştiriliyor, kabin memurları yetiştiriliyor. Bu kampüste uçak bakım teknisyenleri yetişecek. Burası her alanda Türkiye’nin çok önemli bir merkezi haline geldi ve daha da ilerleyecek.”
Konuşmaların ardından okulunu birincilikle bitiren Doğan Kılıç’a belgesini OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan verdi. Daha sonra Kılıç, kütüğe ismini çaktı.
Ardından mezun olan 26 öğrenci belgelerini aldı. Daha sonra yüksekokulun bahçesinde de keplerini havaya attılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber