Geri Dön
TermeTerme Çayı’na 7 milyonluk yatırım

Terme Çayı’na 7 milyonluk yatırım

Terme Çayı’na 7 milyonluk yatırım

Terme Çayı’na 7 milyonluk yatırım

SAMSUN, (DHA) –SAMSUN'da Terme Belediyesi’nce, Terme Çayı üzerine 7 milyon TL'ye mal olacak yeni köprünün temeli atıldı.

Terme Belediyesi tarafından ilçenin yaşadığı trafik sıkıntısını çözecek Fenk Mahallesi ile Çay Mahallesi’ni birbirine bağlayacak olan yeni köprünün temeli atıldı. 83 metre uzunluğundaki köprünün genişliği 13 metre olacak. 40 metre derinliğinde 72 fore kazıkla yapılacak köprü, 7 milyon TL'ye mal olacak. Yeni köprünün 6 ay içinde bitmesi planlanıyor.

‘TEKNİK VERİLERLE KÖPRÜMÜZÜ İNŞA EDİYORUZ’

Temel atma töreninde konuşan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “1 yılda 2 büyük sel gördük. Bu sellerde vatandaşların iş yerleri, tarlası zarar gördü. Merkezi hükümetin desteği ile bu yaraları hızlı bir şekilde sardık. Bugün de özellikle trafik çilesini bitirmek üzere yeni yapacağız köprünün temel atma töreni için buluştuk. Selden sonra gerekli çalışmaları hiç ara vermeden başlamıştık. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, DSİ Bölge Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Terme Çayı’na nasıl bir köprü yapılabilir diye konuştuk. Teknik verileri aldık. Bu doğrultuda yaklaşık 83 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde güzel bir köprüyü Terme'ye kazandırıyoruz" dedi.

‘SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZÜYORUZ’

Çalışmaların devam edeceğini ifade eden Başkan Kılıç, "Şu an ırmağın debisi 450 metreküp. Geçen sene 22 Ağustos'ta yaşanan sel felaketinde ırmaktan öğle saatinde bin 500 metreküp, gece yağan yağmurda bin 400 metreküp su geçti. Terme'nin kangren olmuş bir sorunu var. Terme Çayı’nın acilen ıslah edilmesi lazım. Bizler Terme'nin mağduriyetini ortadan kaldırmak için uğraşıyoruz. Bir yıl önce liseler bölgesine yaptığımız köprü de ırmak ıslağına yöneliktir ve 80 metre uzunluğundadır. Merkezde Pazar Camisi'nin orada bulunan eski yapılan köprü de ömrünü tamamladı. Orada da 80 metreye göre planlayarak bir köprü yapılacaktır. Amacımız şehrimizin kangren olmuş sorunlarını el birliği ile çözmektir” diye konuştu.

‘İLÇEDE CİDDİ HAREKETLENMELER VAR’

Terme Kaymakamı Murat Zadeleroğlu ise, “Geçen sene yaşanan sel felaketinin ardından devletimiz, tüm imkanlarını seferber etti ve yaralar hızla sarıldı. İlçemizde 2 bin 823 çiftçimize destek verildi. Terme gerek konumu gerek Türkiye'nin ikinci büyük ovasında olmasının getirdiği avantajlar ile gelişmeye müsaittir. Cazibe merkezi olmasını Karadeniz'in diğer illerinden aldığı göç ile gösteriyor. Köprümüzün görseline baktığımız zaman Terme'nin ulaşım ihtiyacına katkı sunacağını görüyoruz. Terme'de gerek mimari olarak konut stokunda gerek sanayi alanında ciddi hareketlenmeler var” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber