Geri Dön
ŞanlıurfaKOBANİ’DEN GELEN MÜLTECİLERE YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

KOBANİ’DEN GELEN MÜLTECİLERE YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

KOBANİ’DEN GELEN MÜLTECİLERE YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

Suriye’de yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkemize sığınan Kobanili misafirler için Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde oluşturulan insani yardım platformu, Suruç Yatılı Bölge Okulu’na giderek toplanan 6 kamyon yardımı Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi’ye teslim etti.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, İl Müftüsü İhsan Açık, parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan heyet, Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Suruç’a gitti.
Suriye’den ülkemize gelen Kobanili misafirlere yardımda bulunmak için Suruç’a giden heyeti ve beraberindekileri Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi karşıladı.
Burada İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve AFAD İl Müdürü Mahmut Sönmez’den bilgi alan Başkan Güvenç, Suriyeli misafirlere Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yemeği Kobanili misafirlere ikram etti.
Program kapsamında heyet, Eyyübiye Belediyesi tarafından süt, çocuk maması, çocuk bezi, su ve battaniyeden oluşan 5 kamyonluk yardım ile Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’nin topladığı 15 ton sebze ve meyve yardımını taşıyan 1 kamyon yardımı da yetkililere teslim ettiler.
Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların alanda yaptığı çalışmaları inceleyen Başkan Güvenç, incelemeleri esnasında Suriyeli misafirlerle sohbet edip ellerinden geleni yapacakları mesajını verdi.
Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güvenç, "150 bine yakın Suriyeli kardeşimiz Suruç kapısından Şanlıurfa ve Suruç’a geçiş yaptı. Maalesef hiç istemediğimiz halde akrabalarımız olan bu kardeşlerimiz evlerinden, yurtlarından oldular ve canlarını kurtararak topraklarımıza geçtiler. Sizler de izliyorsunuz. İlk andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti tüm imkanlarını seferber ederek bu insanları; yedirmeye, içirmeye, doyurmaya, yaralarını sarmaya çalışıyor. Aynı gün; AFAD, Başbakan Yardımcılarımız ve Bakanlarımız ilimize intikal ettiler. Bizler de; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği, Suruç Kaymakamlığı, ilimizdeki diğer belediyelerimiz sivil toplumla, Şanlıurfalılarla bütünleşerek bu yaraları sarmaya gayret ediyoruz" dedi.
“HERKES SEFERBER OLDU”
Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer kuruluşların tüm imkanlarıyla seferber olduklarını dile getiren Güvenç, "Elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz. Bilinmelidir ki; 1-2 gün içerisinde 100 bin insanı dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerinin büyük kentlerine de gönderseniz çok ciddi sorunlarla karşılaşırsınız. Bunların bir an önce belirli standartlara kavuşturulması zaman alır. Hamdolsun ki ülkemiz, milletimiz sağduyulu, inanç sahibi. Bundan dolayı millet olarak kenetlendik ve bu insanları kucaklamış bulunuyoruz. Ekiplerimiz, makine parklarımız 24 saat esaslı çalışırken, belediyelerimiz hemen birçok yerde çorba ve kumanya çıkararak, su dağıtarak, AFAD ve Kızılay’la işbirliği yapıp battaniye dağıtarak aç ve açıkta kimseyi bırakmamaya çalışıyor. Bugün de bir kere daha ilçe belediyelerimiz, meslek odalarımız, sivil toplum, parti temsilcileriyle ve meclis üyeleriyle birlikte getirdiğimiz yardımlarımızla buradayız. Eyyübiye Belediyemizin organize ettiği yardım çerçevesinde; 1 kamyon su, 1 kamyon çocuk bezi, 1 kamyon süt ve mama, 1 kamyon temizlik malzemesiyle Sebze Hali Başkanımızın organize ettiği 1 kamyon sebze ve meyveyi aldık ve buraya geldik" diyerek yapılan yardımların içeriği hakkında bilgiler verdi.
“YARDIM ETMEK İSTEYENLER 153’Ü ARAYABİLİR”
Suruç’a gelen Suriyelilere yardım için çağrıda bulunan Güvenç, "Büyükşehir Belediyemizin 153 numaralı hattını ücretsiz olarak arayanlara nasıl yardım edecekleri anlatılacaktır. Sabırla, metanetle, sağduyuyla bu ağır sorunu aşacağımıza yürekten inanıyoruz. İnşallah bir an önce sınırın öte tarafında da huzur sağlanır ve bugün misafirimiz olan, ilimizin komşusu ve bizim vatandaşlarımızın akrabası olan, canımız ve kardeşimiz olarak gördüğümüz bu insanlar tekrardan yerlerine ve evlerine dönerler. Allah yardımcımız olsun. Şimdi bu getirdiğimiz yardımı İlçe Kaymakamımız Sayın Abdullah Çiftçi’ye teslim edeceğiz. Yardımlarımızın devamı gelecektir. Bu soruna asla ve asla kayıtsız kalmayacağız. Bütün teşkilatlarımızla, bütün sivil toplumla birlikte yardımlara devam edeceğiz. Allah yardımcımız olsun diyorum" diye konuştu.
AFAD İl Müdürü Mahmut Sönmez ise, Büyükşehir Belediyesi’nin ilk günden itibaren kendilerine destek olduğunu söyledi. Başkan Güvenç, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Mahmut Sönmez, misafirler için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Suruç’taki Suriyelilere ilk andan itibaren sahip çıkan ve yardımlarını gece gündüz demeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Başkan Güvenç’in talimatları doğrultusunda kurulan kamp alanındaki yardımları ve çalışmaları yüksek standarda kavuşturmak için aralıksız bir şekilde mesai yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber