Geri Dön
ŞanlıurfaŞanlıurfa’da silahla yaralanan kişiye damarlı kemik ve doku nakli yapıldı

Şanlıurfa’da silahla yaralanan kişiye damarlı kemik ve doku nakli yapıldı

Şanlıurfa’da silahla yaralanan kişiye damarlı kemik ve doku nakli yapıldı

Şanlıurfa’da silahla yaralanan kişiye damarlı kemik ve doku nakli yapıldı

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da 8 ay önce bacağından tabancayla vurulması sonucu yaralanan Mustafa Çiftçi (39) bacağında oluşan 12 cm kemik defekti Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa dünya standartlarında mikro cerrahi yöntemle damarlı kemik ve doku nakli yapıldı.
Şanlıurfa’da henüz nedeni öğrenilmeyen sebepten dolayı ateşli silah yaralanan Mustafa Çiftçi’ye Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bacağına bölgede ilk defa dünya standartlarında mikro cerrahi yöntemle damarlı kemik ve doku nakli yapıldı.8 ay önce bacağından silahla vurularak hastaneye sevk edilen Çiftçi, Ortopedi Uzmanı Op.Dr. Coşkuner Kalın ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Sürücü tarafından ilk müdahale yapıldı. Yaralanmasının ciddiyetine bağlı olarak bacağında 12 cm kemik defekti bulunan hastaya El Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Numan Atılgan tarafından dünya standartlarında uygulanan damarlı kemik ve doku nakli operasyonu planlandı.
AMELİYAT 5 SAAT SÜRDÜ
Hastanın yatağa bağımlı halde hayatını idame ettiğini belirten Op. Dr. Numan Atılgan yapılan operasyonla ilgili şunları söyledi; " Bu ameliyat sadece büyük merkezlerde yapılmakta olup bölgemizde ise ilk defa yapıldı. Mikro cerrahi ve teknik detaylar gerektiren ameliyatımız yaklaşık 5 saat sürdü. Kaval kemiğinin yanında bulunan fibula kemiğini damar kası ve cildiyle birlikte defektif bölgeye transfer ettik. 15 günlük takipleri boyunca hastamızda problem yaşamadık. Transfer ettiğimiz kemik canlılığını koruyor. Yaklaşık 1 ay sonra hastamızı yük vermeden yürütmeyi planlıyoruz.3 ay sonrada tam basarak yürümesini bekliyoruz. El cerrahisi kliniği olarak hastanemizin güçlü alt yapısıyla dünya standartlarında bu tür özellikli ameliyatları yaparak bölge insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.
Şanlıurfa’da ilk kez uygulanan yöntemle bacağındaki hasarın giderilmesine sevinen Mustafa Çiftçi, "8 aydır hastanelerde sürünüyordum. Hayati tehlikem vardı. İlk kez bölgede uygulanan bir yöntemle bacağımdaki hasar onarıldı. Bu anlamada emeği geçen hastane yönetimi ve doktorlara teşekkür ediyorum"dedi.
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber