Şanlıurfa Şanlıurfa'da UNESCO sevinci

Şanlıurfa'da UNESCO sevinci

02.11.2023 - 13:52 | Son Güncellenme:

Şanlıurfa'da UNESCO sevinci

Şanlıurfada UNESCO sevinci

Ali LEYLAK-Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA) –ŞANLIURFA Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa'nın müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edildikleri için mutlu olduklarını söyledi.
Şanlıurfa'nın UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilmesi kararının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül basın toplantısı düzenledi. Belediye tesislerinde düzenlenen ve sıra gecesi ekibinin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları nedeniyle müzik icra etmediği toplantıda konuşan Beyazgül, 2017 yılında da UNESCO'ya başvurduklarını ancak taleplerinin kabul edilmediğini ifade etti.
Şanlıurfa’nın ‘müzik şehri’ olmasının memnuniyetini yaşayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Şanlıurfa'da müzik ile ilgili ilk bulgular milattan önceki dönemlere kadar uzanır. Şanlıurfa'da bulunan birçok mozaikte müziği temsil eden motiflere rastlanmıştır. Bunlardan en çok bilinen Orpheus Mozaiği'dir. Bunun resmini Birleşmiş Milletler'e gönderdik. Tarihten gelen bu hazine değerinde kültür ve müziğimizi tüm insanlıkla paylaşmak hedefiyle yola çıktık. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na üyelikle bunu geliştirmeyi amaçlıyoruz. Şanlıurfa'nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na müzik dalında üye olmasının, hem kendi potansiyelimizi geliştireceğine, hem dünya kültürüne yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Şanlıurfa bir müzik şehridir ve Şanlıurfa'da her bir insanın sesinin çok güzel olduğu söylenir. Bazen bu ses güzelliği nereden geldiği sorulur. Urfa, sıra gecelerinde insanlarımızın eğitimden geçtiği bir şehirdir. Burada müziğin nasıl söylendiği, ustadan çırağa geçer. Diller, gönüller, gözler, sazlar, sözler buralarda eğitilir. Urfa bir müzik şehri olmayı aslında çoktan hak etmiştir. Ancak bizim dönemimizde yaptığımız gayretler çalışmalar bunu biraz daha ön plana çıkarmış ve dünyaya göstermiştir" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI