Şanlıurfa Şanlıurfa’daki yağışlar korkuya neden olmadı

Şanlıurfa’daki yağışlar korkuya neden olmadı

20.11.2023 - 13:04 | Son Güncellenme:

Şanlıurfa’daki yağışlar korkuya neden olmadı

Şanlıurfa’daki yağışlar korkuya neden olmadı

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da hafta sonu başlayan yağışlar alınan önlemler sayesinde korkuya neden olmadı. Yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı belediye ve AFAD ekipleri, il ve ilçe genelinde alınan ihbarlara müdahale ediyor. Vatandaşlar ise araçlarının sel sularına kapılmaması için halatla direklere bağlaması dikkat çekti.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum ( AFAD) Yönetimi Başkanlığı'nın uyarıları sonrası Şanlıurfa'da beklenen sağanak yağış aralıklarla devam ediyor. Kent merkezi ve ilçelerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle belediye ve AFAD ekipleri teyzkuzza geçerken, polis ekipleri ise dere yatağı ve kanal kenarında park halinde bulunan araçların çekilmesi için sık sık anons yaptı. Turuncu kodunun verildiği kentte 2 gündür etkisini sürdüren sağanak yağış nedeniyle geçen yıl 8 kişinin hayatını kaybettiği Abide Köprülü Kavşağı alt geçidi, tedbir amaçlı araç trafiğine kapatıldı. Bugün öğlen saatleri itibaren geçici olarak araç trafiğine kapatılan Abide Köprülü Kavşağı alt geçidi tekrar ulaşıma açıldı. Kent merkezinde sağanak yağışlar olumsuzluğa neden olmazken, Suruç, Birecik ve Siverek dere sularının taşması nedeniyle bazı yollar sular altında kalırken, yollarda çökme meydana geldi. Suruç’ta biriken yağmur sullarında vatandaşlar evlerine dönmekte zorluk yaşarken, araçlar ilerlemekte güçlük çekti.
ARAÇLARINI HALATLA DİREĞE BAĞLADILAR
Şanlıurfa'da 17 kişinin hayatını kaybetmesi, 62 kişinin de yaralanmasına neden 15 Marttaki sel felaketinde araçların selde sürüklenmişti Meteoroloji ve AFAD Şanlıurfa'yı 2 gündür sağanak yağışlara karşı uyarmasının üzerine vatandaşlar korkudan bu kez arabalarını direklere bağlayarak önlem alması dikkat çekti.
8 ay önce Şanlıurfa'da yaşan selde 2 bine yakın ev, binin üzerinde araç, 500'ün üzerinde iş yeri zarar görmüştü.Şanlıurfa'da selin ev, iş yeri ve araçlara verdiği zarar 300 milyon lira olarak açıklanmıştı. Yağışların sele dönmemesi vatandaşlara rahat nefes aldırdı. (DHA)

FOTOĞRAFLI