Geri Dön
SivasSivas Belediyesi'nden tabelalarını Türkçe kullanan işletmelere indirim

Sivas Belediyesi'nden tabelalarını Türkçe kullanan işletmelere indirim

Sivas Belediyesi'nden tabelalarını Türkçe kullanan işletmelere indirim

Sivas Belediyesi'nden tabelalarını Türkçe kullanan işletmelere indirim

SİVAS,(DHA)- SİVAS Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Türkçe isim kullanan işletmelerin ilan ve reklam vergisinde yüzde 75 indirim uygulanacağını duyurarak esnaf ve vatandaşa çağrıda bulundu.
2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' ilan edilmesiyle kentte belediye tarafından çalışma başlatıldı.  Başlatılan çalışmayla tabelalarında Türkçe isim kullanan işletmelerin ilan ve reklam vergisinde yüzde 75 indirim uygulanacak. Bu kapsamda Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçmişte yanlış yazılan ‘Şifahiye’ Sokağın isminin değiştirilmesi programına katılarak Şifaiye sokağın tabelasını yerleştirdi.
Türkçenin doğru kullanılmasının önemine dikkat çeken Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "Bilindiği üzere, Sivas Belediyesi olarak şimdiye kadar ses bayrağımız olan Türkçe’mize sahip çıkmak ve toplumda bu konuda bir farkındalık oluşturmak için ‘Yükte Hafif Ancak Pahada Ağır’ birçok hizmeti hayata geçirdik, örnek çalışmalara birlikte imza attık. Bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verildi" dedi.
Türk Dil Kurumu Üyesi ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise,  “Bizler Sivas’ta Türkçe’nin ses bayrağını dalgalandırmak için faaliyetler yapıyoruz. Benim içimde ukdeydi, gidip geldikçe bu sokağın adını Şifahiye olarak görmek beni üzüyordu. Çünkü Türkçe de ‘Şifahiye’ diye bir kelime yoktur. Medresenin adı Şifaiye medresesi ve bu sokakta adını medreseden alıyor. Önceden alınan encümen kararını bugün değiştirerek Türkçeye hizmet ediyoruz. Görünüşte küçüktür ama anlamı çok büyüktür. Kelimelerin doğru olarak bilinmesi gerekir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber