Merkez ‘Fındık bahçeleri ve üreticiler yaşlanıyor’

‘Fındık bahçeleri ve üreticiler yaşlanıyor’

02.02.2024 - 16:02 | Son Güncellenme:

‘Fındık bahçeleri ve üreticiler yaşlanıyor’

‘Fındık bahçeleri ve üreticiler yaşlanıyor’

Selçuk BAŞAR/TRABZON, (DHA)- TRABZON Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta bahçe ve üreticilerin gençleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Yaklaşık 740 bin hektarlık alanda 400 bin civarında irili ufaklı üreticinin fındık yetiştirdiği Türkiye’de ana üretim bölgesinde bahçeler de yaşlanıyor, üreticiler de” dedi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Türkiye'nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta ilgili açıklamada bulundu. Fındığın ilk dikim alanlarının bulunduğu Trabzon’da 20 yıldan beri Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı bahçelerin sökülerek farklı sistemler ile yeniden oluşturulduğunu hatırlatan Ergan, “Bahçelerin yenilenme ve gençleştirilmesinde herkese örnek olup, önderlik yaptık. Ancak bahçelerin yaşlı olduğu Doğu Karadeniz’de buralarda tarım yapan nüfus da yaşlanıyor. Bu da büyük sorun” dedi.

‘FINDIKTA YAŞLANMA SORUN’

Ergan, “Fındıkta üreticilerin yaşlanması da büyük bir sorun. Ömrü 50-60 yıl olan, ama 100 yıldır dikili olan bahçeler var. Bu bahçelerde çalışanların büyük kısmı da yaşlı nüfus haline geldi. Gençlerimiz ise sadece resmi ve masa başı işlere talip oluyorlar. Ya da ticaret yapmayı tercih ediyorlar. Üretmeyi adeta unutuyorlar.  Oysa toprak ve tarım geleceği olan bir sektör. Bahçelere sahip çıkacak genç üreticiler yetiştirmek zorundayız. Fındıktan üretimi arttırarak, Türkiye ortalaması 100 kilogram civarında olan üretimi, 200-300 kilograma çıkararak daha fazla kazanmak mümkün” diye konuştu.

Üretilen bahçelerin gençleştirilmesi gerektiğini kaydeden Ergan “Fındığın ek iş, ek gelir olarak görülmesini bir kenara koymamız lazım. Bahçelere bakarak bunu arttırmalıyız. Bu da genç müteşebbislerin işi. Yaklaşık 740 bin hektarlık alanda 400 bin civarında irili ufaklı üreticinin fındık yetiştirdiği Türkiye’de ana üretim bölgesinde bahçeler de yaşlanıyor, üreticiler de. Fındık tarımında üretenler ile üretilen bahçeleri gençleştirmemiz gerekiyor. Böylelikle hem genç nüfusun istihdamı artacak, genç müteşebbisler çıkacak, hem de içeride ve dışarıda kazanç sağlamış olacağız. Borsa olarak gençlerin fındık bahçelerine sahip çıkması için de çalışmalar yapacağız” ifadelerinde bulundu.

FOTOĞRAFLI