MerkezTrabzon’da hamsi bolluğu yaşanıyor; kilosu 50 liraya düştü

Trabzon’da hamsi bolluğu yaşanıyor; kilosu 50 liraya düştü

17.09.2023 - 12:27 | Son Güncellenme:

Trabzon’da hamsi bolluğu yaşanıyor; kilosu 50 liraya düştü

Trabzon’da hamsi bolluğu yaşanıyor; kilosu 50 liraya düştü

Selçuk BAŞAR-Aleyna KESKİN/TRABZON, (DHA)- TRABZON’da av yasağı sonrası balıkçı tezgahlarında hamsi bolluğu yaşanırken, sezon başında 100 liradan tezgaha giren hamsinin fiyatı 50 liraya kadar geriledi.

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül'de sona erdi. Balıkçılar da 'Vira bismillah' diyerek, ağlarını denizle buluşturdu. Sezon açılışını yapan balıkçıların ağlarına istavrit, mezgit ve az miktarda sargan takılırken, Karadeniz'de avlanan balıkçılar, yılın ilk hamsilerini de yakaladı. Geçen hafta kilogramı 100 liradan satılan hamsi ve istavritin fiyatı da bereketli başlayan yeni av sezonunda düştü. Tezgahlarda bolluğu yaşanan hamsinin fiyatı 50 kiloya kadar gerilerken, istavrit 50 lira, somon 150 lira, çupra 175 lira, levrek 200 lira, tirsi 75 lira, sargan ise 150 liradan satışa sunuluyor.

‘HAMSİ NE KADAR UCUZ OLURSA VATANDAŞIN MEMNUNİYETİ DERECE FAZLA OLUYOR’
Balıkçı Ahmet Çoğalmış, “Geçen yıl olduğu gibi bu sezonda istavritle başladık. Hamsi bu sene bol miktarda, geçen seneye göre tezgaha erken geldi. Hamsi fiyatı sezon başı 100 liraydı şimdi 50 liraya kadar düştü. Bundan sonra daha da bollanır ve fiyatı daha da düşer. Hamsi ne kadar ucuz olursa vatandaşın memnuniyeti de o derece fazla oluyor. Bir kilo tavuk alınacağına insanlar hamsiyi tercih ediyor. Zaten hamsiyi de 1 senedir bekliyorduk. Rağbet fazla hamsiye. Biz de oldukça mutluyuz” diye konuştu.

‘HAMSİ GÜZEL GELDİ. İRİ GELDİ. BOL MİKTARDA GELDİ’
Balıkçı Cem Yazıcı ise, “Bu sene hamsi sezonu diyebiliriz. Palamut bu yıl çıkmadı. Geçen seneki gibi palamut olmadı. Ama hamsi güzel geldi. İri geldi. Bol miktarda geldi. Fiyatı da gayet makul. 50 lira fiyatı var. Vatandaş da rahat rahat alabiliyor” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI