TrabzonTrabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılıyor

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılıyor

16.11.2023 - 12:26 | Son Güncellenme:

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılıyor

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılıyor

TRABZON,(DHA)- TRABZON Büyükşehir Belediye tarafından hayata geçirilen projeler arasında yer alan Türkiye’nin 2’nci uzay temalı bilim merkezi Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum, 21 Kasım’da hizmete açılacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Pazarkapı Mahallesi'nde 2 bin 200 metrekare alanda kurulan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tek, Türkiye’nin 2’nci uzay temalı bilim merkezi olan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum; Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, DOKA ve TÜBİTAK iş birliğiyle 21 Kasım'da görkemli bir törenle hizmete açılıyor. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da babası Özdemir Bayraktar’ın adını taşıyan bilim merkezinin açılışında hemşehrileri ve gençlerle bir araya gelecek.

BÖLGEDE ÖRNEĞİ YOK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bölgede örneği olmayan Bilim Merkezi ve Planetaryum projesinin açılışına sayılı günler kaldığını ifade ederek, “Bilim Merkezi ve Planetaryum bilhassa öğrencilerimiz için çok kıymetli bir proje. Şu anda son dokunuşları yapıyoruz. Proje ile Trabzon’un sadece bilim ve teknolojiyi takip eden değil, bilim ve teknolojiyi üreten bir şehir haline gelmesini hedefliyoruz. Trabzon insanı esasında mucittir. Biz de bu çerçevede çocuklarımızın icat çıkarmasını istiyoruz” dedi.

‘SELÇUK BAYRAKTAR AÇACAK’

Bilim Merkezi ve Planetaryum Projesine, Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi Özdemir Bayraktar’ın ismini verdiklerini de belirten Başkan Zorluoğlu, “Bilim Merkezinin işletme modelini ve koordinasyonunu da Sayın Selçuk Bayraktar’ın başkanı olduğu T3 Vakfı yapacak. Bir koordinatör atayacaklar ve tüm müfredatı onların belirlediği sistem içerisinde yürüteceğiz. Trabzon için çok önemli bir kazanım olan projenin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı aynı zamanda gençlerimizin idol olarak gördüğü Sayın Selçuk Bayraktar’ın teşrifiyle yapılacaktır. Açılıştan itibaren kurulmuş olan 32 adet standı 2 gün boyunca ziyaretçilerimiz gezebilecekler. Trabzonlu hemşehrilerimizi açılışa davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Açılışı yapılacak bilim merkezinin içerisinde; Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Bilimleri Atölyesi (Fizik, Kimya, Biyoloji), Tasarım Atölyesi olmak üzere toplam 5 farklı alanda öğrencilere hizmet verecek atölyeler, kubbe şeklinde Planetaryum (Gezegen Evi) ve sergi alanları bulunuyor.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde; Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Bilimleri Atölyesi (Fizik, Kimya, Biyoloji), Tasarım Atölyesi olmak üzere toplam 5 farklı alanda öğrencilere hizmet verecek atölyeler bulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde Dene-Yap Atölyesi de bulunacak olan Bilim Merkezinde; Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama gibi eğitimler de sağlanacaktır.

FOTOĞRAFLI