TrabzonTrabzon’un Doğu ilçelerinde yağış etkili oldu: Dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı geldi

Trabzon’un Doğu ilçelerinde yağış etkili oldu: Dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı geldi

01.10.2023 - 23:21 | Son Güncellenme:

Trabzon’un Doğu ilçelerinde yağış etkili oldu: Dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı geldi

Trabzon’un Doğu ilçelerinde yağış etkili oldu: Dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı geldi

Aleyna KESKİN/TRABZON, (DHA)- TRABZON’da etkili olan sağanak sonrası kentin doğu ilçelerinde su baskınları ve heyelanlar meydana geldi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz Araklı’da 4, Of’ta 1, Sürmene'de ise 12 su baskınına müdahale ederek 6 vatandaşımızı kurtarmıştır. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından yağışların 2 Ekim Pazartesi günü (yarın) akşam saatlerine kadar devam edeceği belirtilmekte olup, hemşerilerimizin uyarıları dikkate almaları ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.
Kentte öğlen saatlerinde başlayan yağışlar saat 15.00 civarında etkisini arttırdı. Sürmene, Arsin, Of ve Araklı ilçelerinde su baskınları ve heyelanlar yaşandı. Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) ve belediye ekipleri, su baskınlarına müdahale edip, mazgalları açarak, yollarda biriken suları tahliye etmeye çalıştı. Su baskınlarında binaların alt katlarında mahsur kalan vatandaşlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Heyelanla kapanan yollarda iş makineleri ile açma ve temizleme çalışmalarına başlandı.
METEOROLOJİ UYARMIŞTI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından Trabzon, Giresun, Rize ve Artvin için uyarıda bulundu. Yapılan paylaşımda beklenen yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken, ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı da tedbirli olunması gerektiğini duyurdu. Uyarılar sonrası hazırlıklarını yapan Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve TİSKİ ekipleri, ilçe belediyeleriyle birlikte heyelan ve su baskını yaşanan yerlere müdahale etti.
‘TİKOM'UN 153 NUMARALI TELEFONUNA ULAŞABİLİRSİNİZ’
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 4 ilçede etkisini gösteren yağışlarla birlikte su basan bodrum katlarında su tahliye çalışmaları yapıldığı ve heyelanlarla birlikte ulaşımda oluşan aksaklıkların giderilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtilirken, “İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz Araklı’da 4, Of’ta 1, Sürmene'de ise 12 su baskınına müdahale ederek 6 vatandaşımızı kurtarmıştır. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından yağışların 2 Ekim Pazartesi günü (yarın) akşam saatlerine kadar devam edeceği belirtilmekte olup, hemşerilerimizin uyarıları dikkate almaları ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Öte yandan yağışlarla ilgili yaşanabilecek tüm olumsuzluklarda 7/24 esasıyla hizmet veren Trabzon İletişim Koordinasyon Merkezi’nin  (TİKOM) 153 numaralı telefonuna ulaşabilirsiniz” denildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI