Geri Dön
UşakUşak'ta sağlıklı bir gelecek için iki proje okulunda öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Uşak'ta sağlıklı bir gelecek için iki proje okulunda öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Uşak'ta sağlıklı bir gelecek için iki proje okulunda öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Uşak'ta sağlıklı bir gelecek için iki proje okulunda öğrencilere bisiklet dağıtıldı

UŞAK, (DHA)-UŞAK Belediyesi ve Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hayata geçirilen 'Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek' adlı proje kapsamında pilot okullara bisiklet, koruyucu ekipman ve akıllı saat dağıtımı gerçekleştirildi.

Uşak Belediyesi ile Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında çalışmalarına başlanan 'Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek' projesinin ilk adımları, bir ay önce atıldı. Şehirde uzun zamandır gerçekleştirilen eğitim ve çeşitli etkinliklerle çocukların trafik konusunda bilinçlenmesi hedeflendi. Bu kapsamda daha önce kentteki trafik eğitim parkurunda bisiklet kullanan ve trafik işaretleriyle işaretçileri hakkında bilgilendirilen çok sayıda ortaokul öğrencisi, düzenlenen etkinlikle hediyelerine kavuştu. Projenin pilot okulu olarak seçilen Alper Günbayram Ortaokulu ve Saime Sefa Erdoğan Ortaokulu'nda eğitim gören 60 öğrenciye bisiklet, kask ve akıllı saat dağıtımı, düzenlenen törenle yapıldı.
Alper Günbayram Ortaokulu Spor Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Uşak Vali Yardımcısı Muammer Balcı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Kurnaz, Zeynep Ceylaner ve Hikmet Kahraman, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, öğrenci velileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

'SAĞLIKLI NESLİN İNŞASI İÇİN BİSİKLET KULLANILMASI SON DERECE ANLAMLI'
Basın mensuplarına etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, belirlenmiş olan iki pilot okulun öğrencileriyle birlikte bir araya gelindiğine dikkati çekip, "Projemizin amaçlarından biri olan sağlıklı neslin inşası için çocuklarımızın bisiklet kullanması son derece anlamlı. Bizler de hem çocuklarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri hem de temiz bir çevre için farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.
Projenin Uşak Belediyesi ve Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yürütüldüğünü hatırlatan Belediye Başkanı Çakın, "Bu kapsamda proje okullarımız çevresinde ikamet eden ve bisiklete ihtiyaç duyan öğrencilerimize bisikletlerini teslim ettik. Akan trafikte bisiklet kullananlar için önemli bir nokta olan yol çizgilerini ve trafik işaretlerini yeniledik. Bu sayede öğrencilerimizin, bisikleti hayatlarının bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

'TEMENNİM DİĞER OKULLARDA DEVAM ETMESİ'
Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin de çocuklarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtip, "Bu proje, çocuklarımızın hem vücut sağlıklarını korumak hem de çevre temizliğine olan duyarlılıklarını artırmak adına gerçekleştirdiğimiz bir proje. Temennim, iki proje okulumuzda başlayan bu etkinliğin, diğer okullarımızda da devam etmesidir" dedi.
Etkinliğe katılan öğrencilerden Zahide Leylek, projenin kendisini çok mutlu ettiğini anlattı. Leylek, ""Artık evden okula yürüyerek değil, bisikletle geleceğim" diye konuştu.
6'ncı Sınıf Öğrencisi Bedirhan Akar da çevre bilincine dikkat çekip, "Çevre kirliliğinin önüne geçmek için zararlı gaz salınımı yapan araçlara binmemiz gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam için ise tercihimizi bisikletten yana kullanmalıyız" dedi.
Bisikletin insan vücudundaki iskelet ve kas sistemine sağladığı faydalara değinen bir başka öğrenci Hiranur Kural da "Evimiz okula uzak. Bisikletim sayesinde artık okula geç kalmadan, rahat bir şekilde ulaşacağım" dedi.
Spor salonunda gerçekleşen takdim töreni ile başlayan etkinlik, protokol üyeleri ve öğrencilerin bisiklet sürmesi ve önceden planlanan varış noktasında dondurma ile meyve suyu ikramının ardından sona erdi.
(DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber