Başkale Van'ın Başkale ilçesinde TUBİTAK bilim şenliği

Van'ın Başkale ilçesinde TUBİTAK bilim şenliği

21.10.2021 - 09:34 | Son Güncellenme:

Van'ın Başkale ilçesinde TUBİTAK bilim şenliği

Vanın Başkale ilçesinde TUBİTAK bilim şenliği

Harun AKSU/BAŞKALE,(Van)-(DHA)-VAN'IN Başkale ilçesine bağlı Eşmepınar ve Yanal Mahallesi'ndeki ortaokullarda 'TUBİTAK Bilim Şenliği' düzenlendi.Her iki okulda 54 öğrencinin öğretmenleriyle birlikte hazırladığı 25 proje bilim şenliğinde yer aldı.

Başkale ilçesinin İran sınır hattında bulunan Eşmepınar ve Yanal Ortaokullarında öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı projeler, 'TUBİTAK Bilim şenilği'nde sergilendi. Bilim Şenliğine katılan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, proje hazırlayan öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti. 

Eşmepınar Ortaokulu Matematik Öğretmeni Dilber Kara, okul olarak 32 öğrencinin katılımıyla 16 proje hazırladıklarını belirterek," Öğretmenlerimizi de bu kapsamda görevlendirdik. Her bir öğrencimiz farklı alanlarda projeler ortaya koydu. Matematik, geri dönüşüm gibi farklı alanlarda çalışmalar yaptılar."dedi.

Proje çalışmalarında yer alan 8. sınıf öğrencisi Özlem Topak ise,"Okulumuzda bilim fuarı açıldığı için mutluyuz. Arkadaşlarımızın hepsi farklı alanlarda projeler yaptı. Biz de sınav fort projesi hazırladık. Bu projemizle arkadaşlarımız İngilizce kelimeleri daha kolay öğrenecek. Hazırladığımız sınav fortlar sayesinde hem kelimeler hem de görseller hafızada kalıcı bir şekilde kalıyor."diye konuştu.

Yanal Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni ve Proje Yürütücüsü Gizem Özkaya da, bu yıl bilim fuarına 11 proje ile katıldıklarını belirterek, “TÜBİTAK 4006 fuarımıza 11 proje ve 22 öğrenci ile katıldık. Bu projelerimizde Makey Makey kitinden yaralandık. Çocuklarımız köy ortamında oldukları için özel eğitim alamıyorlar. Bu ortamda basit bir şekilde bu kodlama eğitiminde faydalandık. Bu yüzden meyvelerden yararlandık. Basit bir kodlama aracıyla meyvelerden ses çıkarmasını sağlayıp bir kodlama programı sağladık. Onun haricinde topraksız tarım yaptık."dedi.
FOTOĞRAFLI

Yazarlar