Geri Dön
VanİPEKYOLU BELEDİYESİ’NİN LOGOSU BELLİ OLDU

İPEKYOLU BELEDİYESİ’NİN LOGOSU BELLİ OLDU

İPEKYOLU BELEDİYESİ’NİN LOGOSU BELLİ OLDU

Uzun süredir İpekyolu Belediyesi’nin logosu üzerinde tartışma yürüten Belediye Meclis, tarihi figüranların kullanıldığı logoyu oy çokluğuyla kabul etti.
İpekyolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısının 5. oturumu İpekyolu Eş Başkanları Aygül Bidav ve Veysel Keser, DBP’li ve AK Parti’li meclis üyelerin katılımı ile başladı. Uzun süredir logo tartışması yürüten meclis, çok sayıda gelen logonun arsında güneş, Van Gölü, Aslan ve kilim desenlerinin oluşan logoyu oy çokluğuyla seçti. Logoda kullanılan Güneş, özgürlüğü, aydınlık ve geleceği temsil etmekte. Aslan figürleri ise Kürdistan coğrafyasının geçmişinde Metaniler, Hurriler, Urartular ve Ermenilerin kullandığı ortak figürdür. Gücü, asaleti, adaleti temsil eder. Kilim motifleri de, akrep motifi kötülükleri yok ettiğine panzehir olduğuna inanılırdı. Motifler geleneğimizi ve kültürümüzü ve evrenselleşen geleneksel sanatımızı temsil etmektedir. Kullanılan renkler toprağı bereketi ve aydınlığı temsil etmektedir.
İLÇESİNİN KÜRTÇE İSMİ DEĞİŞTİ
İpekyolu Belediyesi’nin Kürtçe ismi Şaredariya Rêya ermûşê olarak belirlendi. Logo ve isim gündeminin ardından imar planında 15 yapının değişiklik talebi değerlendirildi. İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav, yeni logonun ilçe halkına hayırlı olmasını diledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber