Geri Dön

Tkdk Proje Teklifleri Bekliyor

VAN (AA) - Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak ve beraberindekiler, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva'yı ziyaret etti.

TKDK tarafından yürütülen IPARD II. Programı 3. Teklif çağrısı hakkında bilgi veren Başak, özellikle Van TSO üyelerinin program çağrısına müracaat etmelerini beklediklerini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan TKDK'nın 21 Aralık 2017 tarihinde 3. başvuru ilanına çıktığını anımsatan Başak, "Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu'dur. Bu destek 'Kamu Katkısı' olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır. Bu çağrı ilanı kapsamında sadece 'Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar' tedbiri ile 'Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme' tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir." diye konuştu.

Başak, 3. çağrı kapsamında yapılan desteklemelere başvuruların 12 Şubat'ta başlayarak 5 Nisan'da sona ereceğini bildirdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, TKDK'nın Van'da kurulmasının önemli bir eksikliğin giderilmesini sağladığını vurgulayarak, "Van'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinde çok önemli bir misyon üstlenilmiştir. IPARD II. 3. Teklif Çağrısı yatırımcılara ciddi bir hibe desteği sunmaktadır. Yüzde 40-70 arasında hibe verilen program kapsamında üreticilerin müracaatları kent ekonomisine de katkı sunacaktır. Mevcut işletmelerin modernizasyonu ve yeni üreticilerin destekleneceği program kapsamında Van ilinden çok proje ile katılımın olmasını bekliyoruz. Bu konuda Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizde her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber