Van Van 112 ekipleri çetin kış görevine hazır

Van 112 ekipleri çetin kış görevine hazır

23.11.2023 - 12:14 | Son Güncellenme:

Van 112 ekipleri çetin kış görevine hazır

Van 112 ekipleri çetin kış görevine hazır

Orhan AŞAN/VAN,(DHA) - VAN'da 112 Acil Servis ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri, kışın gelmesiyle zorlu coğrafyada yolu kapanan bölgelerde hasta ve mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için göreve hazır. Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Mehmet Tatlı, 89 kara aracı ve bir helikopterle acil sağlık hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmesi için 728 kişilik personelle hizmet verdiklerini söyledi. 

Van ve çevresinde çetin geçen kış aylarında yolu kapanan bölgelere hastaların imdadına yetişmek için görevli 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri, tüm hazırlıklarını tamamladı. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan imkanlar sayesinde, kış şartlarına uygun donatılan çelik paletli ve kar paletli ambulanslarla engelleri aşarak vakaya en hızlı şekilde müdahale ediyor.

Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Mehmet Tatlı, 51 istasyon, 45 ayrı noktada vatandaşlara hizmet verileceğini belirterek, "Bu noktalarda içlerinde haberleşme, lojistik araçlarla beraber 89 kara aracı ve bir helikopterle acil sağlık hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmesi için 728 kişilik personelle hizmet veriyoruz. Bölgenin coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle kış aylarının çetin geçiyor. Özellikle kırsal alanlarda ulaşım güçlüğü çektiğimiz bölgelerimiz olmaktadır. Bu bölgelerimizde devletimizin diğer kurumları olan karayollarımız ve belediyelerimizle ulaşım güçlüğü olan, kapanan yolların açılması sağlanmaktadır. 58 panelvan ambulansımız, 29 tanesi 4x4 panelvan, 7’si arazi tipi pajero ambulans, 3’ü 4 yataklı ambulans, 4 UMKE arazi aracı, bir acil müdahale aracı, bir adet obez, 3 çelik paletli snowtrack, bir  adet kar motosikleti, bir ambulans helikopterimizle kış aylarına hazırlaklarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Acil olmayan durumlarda 112 acil çağrı merkezinin aranmasının zorlu şartlarda görev yapan ekipleri meşgul ediyor. Acil yardıma ihtiyaç duyulan vatandaşlara ulaşmakta güçlük yaşanıyor. Bu durumda halkımızın acil yardım ihtiyaçlarında gecikme yaşanmaktadır. Bu yüzden halkımız çok duyarlı olup gerçekten acil sağlık yardımı ihtiyaçlarında 112 acil çağrı merkezimizi aramasını rica ediyoruz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI