Van Van'da "Uluslararası Vizyon Van Kongresi"

Van'da "Uluslararası Vizyon Van Kongresi"

08.02.2024 - 16:19 | Son Güncellenme:

Van'da "Uluslararası Vizyon Van Kongresi"

Vanda  Uluslararası Vizyon Van Kongresi

Gülay KUYUCU-Orhan AŞAN/VAN,(DHA)- VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ev sahipliğinde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van YYÜ işbirliği ile "Uluslararası Vizyon Van Kongresi" başladı.


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı paydaşlığında, 'Türkiye Yüzyılı'nda Van' temasıyla düzenlenen  "Uluslararası Vizyon Van 2024 Kongresi, 2 gün sürecek. Kongerinin açılışında, Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Van Valisi Ozan Balcı, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, AK Parti Eski Van Milletvekili ve AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Abdulahat Arvas, Van Üniversite ve Yüksekokulları Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dr. Özçelik Okayer, Dünya Şampiyonu Millî Tekvandocu Nur Tatar konuşma yaptı. 

Yurt dışından ve yurt içinden davetli konuşmacıların yanı sıra birçok bilim insanının araştırmalarını paylaşacakları kongrenin açılışında konuşan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, bunun kente önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Rektör Şevli, üiversitelerin kentin sanayisi, tarihi, edebiyatı, sosyal yapısı, tarımı, ekonomisi giib tüm sorunlarını, akademik bir bakış açısıyla gerçekçi ve somut bir fayda odağında tespit eden, yorumlayan, çözüm üreten kurumların olması gerektiğini söyledi. Son yıllarda şehir ile uyum içerisinde yürüttükleri projeleri anlatan Rektör Prof. Dr. Şevli şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Çevre ve Şehircilik bir önceki Bakanı Sayın Murat Kurum gibi çok önemli isimlerin katıldığı, kent paydaşlarımız ile düzenlemiş olduğumuz Van Gölü Sempozyumu ile Van Gölünü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı çerçevesinde Van Gölü’nün korunmasına, atık sulardan arındırılarak bölgedeki farkındalığı artırmanın önemine dikkat çekmiştik. Kadim bir tarihe sahip Van’ın ülkemizde ve dünyada tanınır olması için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Van Müze Müdürlüğü ile "Eski Van Şehri’nin Canlandırılması Birinci Etap Projesi"nde paydaş olarak yer almaktayız. 30 Haziran-1 Temmuz 2022 tarihlerinde şehrin sorunlarının tespitinde ve çözüm önerilerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak adına, paydaşı olduğumuz Van’ın Geleceği Çalıştayında yer almıştık. Ardından üniversitemiz bünyesinde 1-2 Aralık 2022 tarihlerinde ise “Dünden Yarına Van İlinin Panoraması: Van'ın Geleceği Sempozyumu" ile üniversite ve şehir işbirliği anlamında önemli bir birliktelik sağlamıştık. Şimdi de bu çalışmaları daha da üst bir seviyeye çıkarıp taçlandırmak için Türkiye Yüzyılında Van tasavvuruyla gelecek vizyonumuzu ortaya koymak adına “Uluslararası Vizyon Van Kongresini icra etmekteyiz"

"Uluslararası Vizyon Van Kongresi'nin, davetli konuşmacıların katılımı ile bölgesel kalkınmanın paydaşlarını bir araya getirmek ve değerli bilim insanlarının katkılarını sunacağı uluslararası düzeyde bir platform oluşturmak amacıyla düzenlendiğini de belirten Rektör Prof. Dr. Şevli, "Kongrede, katılımcılara Türkiye Yüzyılı’nda Van teması altında bir araya gelme ve Van ili üzerine yapılan bilimsel, eğitimsel ve araştırma çalışmalarını paylaşma fırsatı sunulmaktır. İki gün sürecek olan kongremizde birbirinden değerli isimleri ağırlayacağız. Alanlarında saygın bu isimlerden her biri Van’ı yetkin bir bakış açısıyla ele alacaklar. Bu yönüyle kongremizin bir bilim şölenine dönüşmesini arzu ediyoruz. Bölgesel kalkınmanın artırılmasına ve bilimsel araştırmaların desteklenmesine yönelik hayata geçirilen Vizyon Van Kongresi, bölgenin birçok farklı alanda kalkınmasına destek olmayı amaçlayan farklı projelerden biri olarak Van’a büyük katkılar sunmayı hedeflemektedir. Bölgesel kalkınma adına nitelikli akademik oturumlarla dolu kongremizde, bilim insanlarının bilimsel bildiri ve yayınlarını daha geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyoruz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI