Geri Dön
YozgatYOZGAT’TA İLK KEZ KORONER BYPASS VE KALP KAPAĞI AMELİYATI YAPILDI

YOZGAT’TA İLK KEZ KORONER BYPASS VE KALP KAPAĞI AMELİYATI YAPILDI

YOZGAT’TA İLK KEZ  KORONER BYPASS VE KALP KAPAĞI AMELİYATI  YAPILDI

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ilk defa koroner bypass ve kalp kapağı ameliyatı başarıyla yapıldı.
Hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Ekim ve diğer öğretim üyeleri Prof. Dr. Ferit Çiçekcioğlu, Yrd. Doç. Burak Açıkgöz, Yrd. Doç. Dr. Yunus Keser Yılmaz, katıldığı ameliyatta Dursun Gür isimli hastanın tıkalı olan dört damarı değiştirildi ve kalp kapağında bulunan kaçak tamir edildi.
Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Yozgat’ta her türlü açık kalp ve damar ameliyatının başarılı bir şekilde yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Çiçekçioğlu, “Cerrahi operasyon geçiren hastanın dört damarı da tıkalıydı hem de kalp kapağında ciddi derecede kaçak vardı oda aynı seansta tamir edildi ve hastanın kapak yetmezliği de giderildi. Ameliyat sonrası yaptığımız tetkiklerde kalbin durumunun çok iyi olduğu ve kalp kaçağında da kaçak kalmadığı tespit edildi. Bu ilk kez hem koroner bypass hem kapak tamirinin olduğu ilk vakadır. Yozgat’ta daha önce koroner bypass ameliyatları yapmıştık . Hastalarımız daha önce Ankara’ya, Kayseri’ye gidiyorlardı ama bu hastaların artık başka bir yerlere gitmelerine gerek yok. Her türlü açık kalp ve damar ameliyatlarını Üniversitemizin Tıp Fakültesinde yapabiliyoruz” diye konuştu.
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kara’da, ameliyatın yapılış itibari ile Yozgat’ta ilk olduğunu belirterek, “ Koroner bypass yapılan hastamızın aynı zamanda kalp (mitral) kapağı da değiştirildi. Yozgat’ta bir ilk bu tür hastaların artık hastanemizde ameliyat olabileceklerini bilmeleri açısından gururlu ve kıvançlıyız. Hastalarımız artık çok uzak randevular ve uzak mesafelere gitmeye gerek olmadığını ve buraya gelebileceklerini belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.
Hasta Dursun Gür ‘de başarılı bir ameliyat olduğunu belirterek doktorlara teşekkür etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber