19.10.2016 12:52 | Son Güncelleme:
ANKARA (AA)

18 milyon Bylock mesajı inceleniyor!

FETÖ'ye yönelik soruşturma  kapsamında, örgüt mensuplarının haberleşmek için kullandıkları Bylock  programından elde edilen 18 milyon mesaja yönelik inceleme sürüyor.  İncelemelerde, 15 Temmuz'dan önce FETÖ'ye yönelik bir adli soruşturmada örgüt  mensuplarına hangi soruların yöneltileceği ve bunlara verilecek yanıtları içeren  mesajlar da ele geçirildi.

Fetullahçı Terör  Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, örgüt mensuplarının haberleşmek  için kullandıkları Bylock programından elde edilen 18 milyon mesaja yönelik  incelemeler sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından alınan bilgiye göre,  güvenlik birimlerince ulaşılan 18 milyon mesajın çıktısı alınarak, Ankara  Adliyesinde güvenli iki odada depolandı. Ayrıca güvenlik birimleri, mesajların  daha detaylı incelenebilmesi için internet arama motoru benzeri arayüz oluşturdu.  Bu sayede belli kelimelerle mesajlar içinde arama yapılabiliyor.

Örgüt mensuplarının, haklarında yürütülen adli soruşturmaları boşa  çıkarmak için yapmaları gerekenlerden, Türkiye'de örgüte yönelik gelişmelerin  yurt dışındaki basın kuruluşlarında nasıl yer aldığına, örgütün, kendini  gizleyebilmek için başkası adına okul açmaya kadar birçok mesajın incelemelerde  ele geçirildiği öğrenildi.

Kapalı devre olan Bylock programının belli bir süre indirildiği App  Store ve Play Store Türkiye temsilciliklerine yazı gönderen başsavcılık,  programın hangi tarihe kadar indirilebildiğini sordu.

SORGUDAKİ MUHTEMEL SORULAR VE YANITLARI

Örgüt üyelerinden birinin, 18 Şubat 2016'da diğer örgüt üyelerine,  FETÖ'ye yönelik bir adli soruşturma konusunda mesaj gönderdiği belirlendi.  Savcılık kaynakları, soruşturmanın taşrada yürütüldüğünü değerlendirirken,  mesajda, soruşturma kapsamında örgüt mensuplarına, emniyet ya da savcılık  soruşturmasında sorulması muhtemel sorular sıralanıyor.

Örgüt mensuplarına "Üzerinize kayıtlı ulaşım aracı var mı?",  "Bankalarda veya özel finans kuruluşlarında hesabınız var mı?", "Kurucu sahibi  veya ortağı olduğunuz şirket var mı?", "Varsa şirketin sermayesi ve hisse payı  nedir?", "Pasaportunuz var mı?" "Yurt dışında hangi ülkelerde bulundunuz?" gibi  sorulara doğru yanıtlar vermesi tavsiye ediliyor.

Mesajda, "Amacının Türkiye'de devletin bütün anayasal kurumlarını,  güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirmek olduğu anlaşılan,  Fetullah Gülen'in liderliğini yaptığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) örgütüne ne zaman, kimin aracılığıyla katıldığınızı  açıklayınız?", "Söz konusu örgütün amacı ve stratejisi nedir?", "Örgüt içinde  hangi illerde faaliyette bulundunuz? Bu illerde örgüt içerisinden kimleri  tanıyorsunuz? Bu şahısların örgüt içerisindeki görevleri nelerdir?" gibi sorulara  ise "Böyle bir örgüte katılmadım", "Böyle bir örgüt bilmiyorum", "Sözü edilen  örgütün amacını ve hedefini bilmiyorum", "Faaliyette bulunmadım. Bu yüzden de  kimseyi tanımıyorum" şeklinde yanıtlar vermeleri isteniyor.

"MALUM SÜREÇTEN DOLAYI BAŞKA İSİMLE AÇACAĞIMIZ OKULUMUZ"

Başka mesajda ise Brezilya'da bulunduğu anlaşılan bir FETÖ mensubunun,  Türkiye'de örgütü ilgilendiren gelişmelerin Brezilya'daki basın kuruluşlarında  nasıl yer aldığının raporu veriliyor.

Bir örgüt mensubu da "yaşanan bir durum" üzerine attığını ifade ettiği  mesajında, devlet büyüklerini eleştiren, küçük düşürücü, alaya alıcı tweet  atanlar ve bunları paylaşanlar hakkında takip ve soruşturmanın söz konusu  olabileceğini belirterek, örgüt üyelerinin "kendi telefonlarındaki paylaşımlarda"  bunu göz önüne alması uyarısında bulunuyor.

Bylock üzerinden Aralık 2015'te gönderilen mesajda ise "Malum süreçten  dolayı başka bir isimle açacağımız okulumuz için hizmetten bilinmeyen, emekli bir  kurucu müdür arayışındaydık" denilerek, bunun için Milli Eğitim Bakanlığından  emekli kişiyle tanışıldığı anlatılıyor. Bu kişiye "ruhsatlandırma işlemlerinin  adıyla yapılacağı" ve "müfettişler gelirse muhatap olacağının" söylendiği  belirtilen mesajda, emekli kişinin ise kendisine ne düşüyorsa yapmaya hazır  olduğu yanıtını verdiği mesajda aktarılıyor.

MESAJ TRAFİĞİNE GÖRE RENK GRUPLARI

Güvenlik birimlerinin çalışmalarının ardından programı kullanan örgüt  üyeleri, "kırmızı", "turuncu" ve "mavi" şeklinde renk gruplarına ayrılıyor.

Bylock kullanımına göre en çok detay elde edilen "kırmızı" kategori,  programı indiren ve çok yoğun kullanan, "turuncu" kategori programı indiren ve  normal yoğunlukta kullanan ve "mavi" kategori ise programı indirip az kullanan  örgüt üyelerini tarif ediyor.

Renk kategorilerine göre ayrışmalar hakkında bilgi veren bir bilişim  teknolojileri uzmanı, kapalı devre olan Bylock'un renk skalasının örgüt üyeleri  arasındaki rütbeyi belirlediğine işaret etti.

Bylock tarzı yazılım projelerinde seviyelendirme olduğunu bildiren  bilişim teknolojileri uzmanı, en üst yöneticinin sisteme girdiğinde programın  bütün özelliklerini ve tüm kullanıcılarını gördüğünü kaydetti. En üst yöneticinin  ardından daha az yetkili yöneticinin programın belli alanına müdahale edeceğini  belirten bilişim teknolojileri uzmanı, renk skalasının yetki ve birimleri ayırmak  için de kullanılabileceğini belirtti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0