14.06.2017 12:38 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

ABD özel kuvvetleri bölgede! Sivillerin olduğu cadde yanıyor

Filipinler'de terör örgütü IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlar için ABD özel kuvvetleri bölgede... Filipinler ABD askerlerinin sadece silah taşıyacağı ama kullanmasına izin verilmeyeceğini belirtiyor. Terör örgütünün kuşatması altındaki Marawi kentinden bugün bitmek bilmeyen dumanlar yükseliyor. Sivillerin olduğu caddede devasa bir yangın var.

Filipinler'in Marawi kentinde 23 Mayıs'tan bu yanda süren IŞİD karşıtı operasyonlar sürüyor. Bölge IŞİD'in desteklediği Maute örgütünün kuşatması altında...  Marawi'den bugün devasa dumanlar yükseliyor.  Osmena caddesi üzerindeki bir binanın yandığı belirtiliyor. Filipin askerleri terörö örgütüne karşı ağır silahlarla savaşıyor. 


ABD özel kuvvetleri bölgede

Filipinler'in Marawi bölgesinde terör örgütü IŞİD'e karşı süren çatışmalara ABD özel kuvvetlerinden destek  geldi. Filipinler hükümeti özel kuvvetler ekibinin kuşatma altında bulunan Marawi'de olduklarını açıkladı. Ancak ABD askerleri IŞİD'e karşı savaşmak için değil, sadece Filipin askerlerine destek olmak amacıyla bölgede bulunuyor. General Restituto Padilla ABD özel kuvvetleri personelinin operasyonda bilgi paylaşımı için burada olduklarını, destekleyici  bir rol üstleneceklerini söyledi.  General tam olarak kaç kişinin geldiğini bilmediğini ancak ABD personelinin çatışmalara katılmasına izin verilmediğini, sadece kendilerini kormak için yanlarında silah olacağını açıkladı. 

Çatışmalarda kaybolan 70 polisten beşi kurtarıldı

Maute örgütüyle güvenlik güçleri arasında süren çatışmalarda 70 Filipin polisi örgüt üyeleriyle çatışırken esir düşmüştü. Mermileri bittiği için örgütün eline düşen polsilerden beşi kurtarıldı. Kalan 65 polise ne olduğu ise bilinmiyor.

Çatışmalarda yaralanan polisler için bir tören düzenlendi. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte polislere madalya taktı. Polislerden biri açıklama yaparken gözyaşlarına hakim olamadı.

Bine yakın sivil mahsur

Filipinler'in Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentini kuşatan IŞİD'e bağlı Maute terör örgütüne karşı 23 mayıstan bu yana operasyonlar devam ediyor. Bugüne kadar çatışmalar sırasında 23 sivilin ve 60 güvenlik görevlisinin hayatını kaybetti, 191 terör örgütü üyesi öldürüldü. Kentte bine yakın sivilin mahsur kaldığı belirtiliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0