08.03.2018 14:12 | Son Güncelleme:
AA

AK Partili Çam: Afrin harekatıyla bağdaştırmak akla ziyan bir açıklama

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın Afrin harekatı sonrası kadın cinayetlerinin giderek arttığı yönündeki iddialarına ilişkin, "Bunu önleme tedbirleri konusunda ciddi bir duruş sergilememiz gerekiyor.Bunun nedenlerinin üzerine gitmemiz gerekiyor. Kadına şiddeti, Afrin  Harekatıyla bağdaştırmak çok akla ziyan bir açıklama." dedi.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün  bir anma günü olduğunun altını çizerek, "Biz 29 kadının bir hak mücadelesi  sonrasında vefat edişini her sene anıyoruz. Bu, hak ve özgürlükler noktasında  kadınların ne kadar aktif bir şekilde rol aldığını da gösteriyor." ifadesini  kullandı.

"HANGİ PARTİDE OLURSA OLSUN, BU MÜCADELEDE BİRLİKTE OLMAYI  ÖNERİYORUZ"

Cumhuriyetin kuruluşundan bu tarafa kadınların hak ve özgürlüklerin  alınması noktasındaki çabalarına işaret eden Çam, her alanda kadın ve erkeğin  eşit hak ve özgürlüklere sahip olması için ciddi bir mücadele içinde olduklarını  bildirdi.

Çam, şöyle devam etti:

"Biz, sadece bir günde bir anma yapmıyoruz. Bir günde bir hak  mücadelesine destek olmaktan ziyade 7/24, 365 gün kadınlarımızın yanında yer  alarak, onların sorunlarına derman olmaya çalışıyoruz. Sahadaki yaptığımız  araştırmalarla da kadınlarımızı daha ileriye nasıl götürebiliriz, bunun çabası  içindeyiz. Sadece Türk kadını için değil, mazlum coğrafyalarda bize ihtiyacı olan  tüm kadınlar için bu mücadeleyi veriyoruz. Kadın mücadelesinin de partiler üzeri  bir çalışma olduğunu hepimiz biliyoruz. Hemcinslerimize de hangi partide olursa  olsun, bu mücadelede birlikte olmayı öneriyoruz. Kapımızın herkese açık olduğunu  vurguluyoruz. Kadın ve erkeklerin tüm alanlarda eşit muameleye tabi tutulması ve  hak ettikleri yerlere gelmesi için de omuz omuza mücadele etmelerini diliyorum.  İnşallah yapılan tüm çalışmalar yerini bulacaktır."

8 Mart Kadınlar Günü'nün bir kutlama olmadığını, ruhuna uygun bir  şekilde anılması gerektiğini vurgulayan Çam, "Kadınları daha ileriye götürebilmek  için yapılacak çabaların el birliğiyle kişi, grup ayırt etmeksizin hep birlikte  çalışılarak bu mücadelenin verilmesini umut ediyorum." ifadesini kullandı.

"SAVAŞLARDA İLK ZARAR GÖREN KADINLAR VE ÇOCUKLAR"

Suriye'de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde  tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen  ''Vicdan Konvoyu''na ilişkin Çam, "Suriye'de bir iç savaş söz konusu. Savaşlarda  ilk zarar gören kadınlar ve çocuklar oluyor." dedi.

Zeytin Dalı Harekatı ile Türkiye'nin Suriye halkına kendi ülkelerini  teslim edebilmek için çabasına değinen Çam, "Halkımız Suriyeli kardeşlerimize  gönüllerini açtılar. Kadınlarımızın, çocuklarımızın kendi ülkelerine dönerek  özgürce yaşamaları için gayretimizin sonuçlar getireceğine inanıyorum."  değerlendirmesinde bulundu.

"Vicdan Konvoyu" temsilcilerine başarılar dileyen Çam, "Kamuoyu  oluşturmak amaçlı yapılan bu çalışmada başarılı olmalarını diliyorum. Parti kadın  kolları olarak farklı alanlarda, özellikle mazlum kardeşlerimizin yanında yer  almak için bir dik duruş sergiliyoruz. Sivil toplum ayağında da arkadaşlarımızın  bu hareketini takdirle karşılıyorum." dedi.

"AFRİN HAREKATIYLA BAĞDAŞTIRMAK AKLA ZİYAN BİR AÇIKLAMA"

Çam, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın Afrin harekatı sonrası  kadın cinayetlerinin giderek arttığı yönündeki iddialarının hatırlatılması  üzerine, şu görüşlere yer verdi:

"Bundan önce kayıt dışı olan pek çok konu kayıt altına alınıyor. Hem  toplum hem devletimiz tarafından ciddiye alındığını ve müdahale edildiğini  görüyoruz. Bunu önleme tedbirleri konusunda ciddi bir duruş sergilememiz  gerekiyor. Bunun nedenlerinin üzerine gitmemiz gerekiyor. Kadına şiddeti, Afrin  harekatıyla bağdaştırmak çok akla ziyan bir açıklama. Bu zihniyet oradaki  teröristlere de 'terörist' diyemiyor. Gerek anamuhalefet partisinin kadın  liderleri gerekse muhalefetin kadınları, terör örgütü olarak görmüyor. Temizlik  harekatını da makul görmeleri mümkün değil."

Çam, kadın hassasiyeti konusunda bir anlamda taraftar toplamak için  bir duruş sergilendiğini belirterek, Buldan'ın açıklamalarının kabul edilemez  olduğunu kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1