10.09.2017 16:01 | Son Güncelleme:
İSTANBUL (AA)

Ar-Ge İnovasyon Zirvesi'ne büyük ilgi

İkinci Mimar ve Mühendisler Grubu Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye'nin dört bir yanından üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve Ar-Ge merkezlerini bir araya getirdi.

İkinci Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ar-Ge  İnovasyon Zirvesi ve Sergisi,  Türkiye'nin dört bir yanından üniversiteler,  teknoparklar, kalkınma ajansları ve Ar-Ge merkezlerini bir araya getirdi.

MMG açıklamasına göre, iki gün süren etkinliği, 10 binin üzerinde  ziyaretçi takip etti. Zirvenin açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk  Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Türkiye'nin  Ar-Ge ve inovasyonunda öncü kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nde, 13 oturumda inovasyon  ve AR-GE lideri 54 konuşmacı Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanlarındaki  stratejilerini, yol haritalarını anlatırken özel sektör, kamu ve üniversitelerden  213 kurum ve kuruluş, 500'e yakın inovatif ürün ve icat sergiledi.

Zirvede Türkiye'nin teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten tarafında  olması, Anadolu'nun dört bir yanında yatırım ve teşviklerin artırılmasıyla ilgili  devletin kararlılığı dile getirildi, sorunlar tartışıldı, engellerin aşılması  için üretilen çözümler anlatıldı.

Türkiye’nin daha hızlı büyümesi, 2023 hedeflerine bilgi ekonomisiyle  ulaşması, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla geliştirilen ürünlerin mal ve hizmet  üretiminde kullanılması için atılması gereken adımların değerlendirildiği zirvede  sergilenen özel sektör ve kamu kurumlarının geliştirdiği yeni ve yerli  çalışmalarla birlikte, üniversite öğrencilerinin yaptıkları buluş ve icatlar  dikkat çekti.

Büyük ilgi gören 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nde yerli  ve milli yeniliğin, yeniliğin ticarileştirilmesinin, yenilik tabanlı yerel  kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi konusunda önemli konuşmalar yapıldı.

Söz konusu engelleri aşmak için merkezi ve yerel yönetimlerle beraber,   özel sektörün de katkılarıyla geliştirilen çözüm önerileri ve alternatif  modellerin kamuoyuyla paylaşıldığı zirvede, Türkiye'de üretilen ileri teknolojiye  sahip katma değeri yüksek ürünlerin uluslararası pazarlarda da tercih edilebilir  olması ve pazar paylarının artırılması için yapılması gerekenler anlatıldı.

Türkiye'nin bölgede ve dünyada etkinliğinin sürdürülebilmesi ve daha  da güçlenmesi için inovasyonun olmazsa olmaz olduğu mesajı öne çıktı.

İlk iki yılında ulusal katılımcılarla düzenlenen organizasyon,  önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'ye yayılarak yıl boyu Türkiye'nin gelecek  vizyonuna ışık tutacak mini zirveler yapılacak. Finali ise uluslararası katılımla  planlanacak.

Yıl boyunca yapılacak mini zirveler, seçilen üniversitelerle bilim ve  teknoloji alanında bir konuya odaklanılarak iş birliği yapılacak. Böylece  Türkiye'nin ihtiyaç ve eksiklik duyduğu alanlar, seçilen üniversitelerin ev  sahipliğinde ele alınarak akademik çevrelerle özel sektörü bir araya getirilip  hedef odaklı çalışmalar gerçekleşecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MMG Genel Başkanı Osman Balta,  gelecek yıl daha geniş katılımlı ve Türkiye'nin daha fazla ihtiyaç duyduğu  konuları işleyecek zirve ve sergi programının gerçekleştireceklerinin müjdesini  verdi.

Zirve katılımcılarına verdikleri destek için şükranlarını sunan Balta,  büyük ilgi göstererek Türkiye'nin gelecek vizyonuna sahip çıkan ziyaretçilere de  teşekkür etti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0