21.01.2018 17:26 | Son Güncelleme:

Başbakan Binali Yıldırım: Zeytin Dalı harekatı ekonomimizi etkilemez

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı saldırıları durdurmak için başlatıldı. Türkiye ekonomisi bu operasyonlardan olumsuz etkilenecek bir ekonomi değil"dedi.

Başbakan Yıldırım Zeytin Dalı harekatına ilişkin sosyal medyada paylaşılan bir karikatürü çok beğendiğini dile getirerek "Zeytin Dalı harekatının zeytinleri orada yaşayan halka, dalları ise terör örgütlerine gidiyor. Bunu bir vatandaşımız resmetmiş, benim de çok hoşuma gitti" şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, önce AK Parti Çanakkale İl Kongresi'nde daha sonra ise Çanakkale Köprüsü şantiye alanında konuştu. Afrin operasyonu ile ilgli konuşan Yıldırım şunları söyledi: "Güney sınırlarımızın güvenliği için Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi Zeytin Dalı operasyonu da devam edecektir. Sonuç alıncaya kadar. Bir tane PKK’lı, DEAŞ'lı terörist kalmayıncaya kadar devam edecek. Bizim ne Suriye’nin ne de bir başka ülkenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ülkemize yönelen açık terör tehdidini yok etmek için oralardayız. Meşru müdafaa hakkımızın ne olduğunu, nasıl kullanacağımızı çok iyi biliyoruz. Uluslararası hukuka uygun olarak, hukukumuzu da, hudutlarımızı da koruyacağız. Sınırlarımızın yanı başında bir terör koridorunun oluşmasına asla geçit yok. Asla izin var mı gençler. Asla olabilir mi? Olamaz. Başta bir terörist ordu kurulmasına ve bunların silahlandırılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemizin güvenliği için her türlü tedbiri almak boynumuzun borcudur. Bizim meşru bir hakkımızdır. Bizim terör ile mücadelemiz bilinmelidir ki bütün dünyanın iyiliği içindir. Zira, bölgesel barış, dünya barışının güvencesidir. Terör, Batı'daki merkezleri vurduğunda bunu bir insanlık suçu kabul edip kınamak, bizim coğrafyamızda Müslüman kanı döküldüğünde eğer, müsamaha gösterirseniz, böyle böyle destek olursanız, müttefiklerimizin teröristlerin yanında DEAŞ’ın, PKK’nın yanında yer alması bizi üzer. Amerika’nın Suriye’deki uygulamaları maalesef müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bir yandan teröre karşı birlikte mücadele edelim diyeceksiniz. Diğer yandan da binlerce teröristi güney sınırlarımızda yerleştirme gayretine gireceksiniz. Teröre karşı net, açık kararlı bir tavır alması, duruş göstermesi Amerika’nın da menfaatinedir."  Başbakan Yıldırım sözlerini “Ülkemize düşmanlık edenlerin hevesini kursağında bırakacağız. Bunu Çanakkale’de yaptık, Kurtuluş Savaşı'nda yaptık, 15 Temmuz’da yaptık. Afrin’de de bunu yaparız hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diyerek sözlerini tamamladı.

EKONOMİMİZİ ETKİLEMEZ!

  AK Parti Çanakkale İl Kongresi'nin ardından Çanakkale Valiliğini  ziyaret eden Yıldırım, inşaat çalışmaları devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nde  incelemelerde bulunarak, bilgi aldı. İncelemenin ardından gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, 84 metreye  24 metre ebadında bir kuru havuzun inşa edildiğini, bu havuzun köprünün  kulelerinin oturduğu ayakların inşaatını yapmak üzere inşa edildiğini belirterek,  bunların her birinin ağırlığının 48 bin ton olduğunu, yani yaklaşık 150 bin  tonluk gemi ebadındaki bir yapıdan söz ettiklerini belirtti.  Başbakan Yıldırım, bu yıl sonuna kadar beton kulelerin (keson blok)  yapımının devam edeceğini, sonradan kuru havuzun açılacağını ve suda yüzdürülüp,  dışarı alınarak yerine monte edileceğini anlattı. Dünyanın kuleler arasındaki en fazla açıklığa sahip köprüde inşaatın  fiilen başladığını anlatan Yıldırım, "İnşallah 2023'te bu muazzam eseri  Çanakkalemize, Türkiye'ye kazandırıyoruz. Belki daha önce de bitirebiliriz.  İnşallah 5 sene öngörülüyor ama daha önce de bitirmeye gayret edeceğiz." dedi.  

 Köprünün kuleleri arasındaki mesafenin 2023 metre olduğuna dikkati  çeken Yıldırım, "Çok anlamlı. 2023 biliyorsunuz Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü.  Esasında eldeki bilgilere göre dünyada kuleler arası açıklık itibariyle en büyük  köprü. Dolayısıyla Türkiye'ye de en büyüğü, en güzeli yakışır." ifadelerini  kullandı.

 Bu köprüyü, Türk-Kore ortak girişiminin yaptığını, dolayısıyla  Türkiye'nin gurur duyacağı bir eser olacağını dile getiren Yıldırım, projenin  toplam maliyetinin yaklaşık  11,5 milyar lira olduğunu, köprü inşaatı bittikten  sonra köprüyü yapan grubun yaklaşık 11 yıl işleteceğini sonra da devlete geri  vereceğini anlattı.

  Devletin cebinden para çıkmadığını, bir kısmı dış kredi, bir kısmı öz  kaynak olmak üzere projenin gerçekleştirileceğini anlatan Binali Yıldırım, şöyle  devam etti: "Bu proje ne işe yarayacak? Nelere faydası var? Her şeyden önce 1., 2.  ve 3. köprü ve 2 tünelden sonra iki kıtayı bir kez daha Çanakkale'de  birleştiriyoruz. Karşıdan karşıya geçiş sadece 4 dakikaya inecek. Bu ne demektir?  Çanakkale, tarımda, meyvecilikte çok gelişmiş bir ilimiz. Bu köprüyle beraber  lojistik, ikmal daha da hızlanacak Çanakkale'nin bereketine bereket katacak. Aynı  zamanda da özellikle Avrupa'dan, Trakya'dan gelen trafik, Ege'ye, Akdeniz'e  doğrudan geçmiş olacak. İstanbul üzerindeki trafik yükünü de azaltmış olacak.  Daha bir çok faydaları var, saymakla bitmez."

  Dünyada kriz devam ederken, Türkiye'nin son 10 yılda dünyanın en büyük  mega projelerini birer birer gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, Osmangazi  Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu, dünyanın en büyük havalimanı, Yavuz Sultan Selim  Köprüsü, hızlı tren, Avrasya Tüneli, Marmaray gibi projeleri Türkiye'nin büyük  bir başarıyla tamamladığını anımsattı.   Küresel krizde 10 mega projeden 6'sının Türkiye'de  gerçekleştirildiğini anlatan Yıldırım, bunun da Türkiye'nin ekonomik gücünü ve  siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Karayolları Genel  Müdürlüğünün projenin bir aksama olmadan tamamlanması için büyük gayret  gösterdiğini ifade ederek, aynı zamanda yüklenici firmaların da ciddi anlamda  gayret sarf ettiğini belirten Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü projesinin,  Daelim- Limak- SK-Yapı Merkezi tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Yıldırım, "4 firmadan oluşan bir grup. Çok da uyumlu, kuvvetli  firmalar, inşallah kısa sürede bu projeyi tamamlamış olacaklar. Ülkemiz,  milletimiz için, şehitler diyarı Çanakkalemiz için hayırlı uğurlu olsun. Allah  yar ve yardımcımız olsun." dedi.

'EKONOMİMİZİ ETKİLEMEZ'

 "Zeytin Dalı Harekatı'nın ekonomiyi olumsuz yönde etkileyebileceği  gibi görüşler var, Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Yıldırım, şu  yanıtı verdi:  "Ekonomiyi niye olumsuz etkileyecek? Şu şantiyeye bakınca Türkiye'nin  neleri yapmaya kabiliyetinin olduğu açıkça ortada. Afrin operasyonu dediğiniz,  Fırat Kalkanı gibi bir operasyon. Terörle mücadele, Hakkari'de, Şırnak'ta orada  burada, dağlara, vadilere yaptığımız operasyonun biraz daha büyük ölçeklisinden  bahsediyoruz. Türkiye ekonomisi, bu ufak tefek operasyonlardan olumsuz  etkilenecek bir ekonomi değildir. Bugün gidin şehirlerde alışveriş merkezlerine,  ticaret merkezlerine, vatandaşların kalabalık olduğu yerlere hayat normal  akışıyla devam ediyor. Tabii Mehmetçiğimiz, Özgür Suriye Ordusu'na mensup  kardeşlerimiz orada bulunan PKK, DEAŞ terör gruplarını yok etmek, gerek orada  yaşayan, Afrin'de yaşayan Kürt, Arap, Türkmenleri bu zulümden kurtarmak için,  aynı zamanda da ülkemize vaki tacizleri, saldırıları durdurmak için bir operasyon  başlattı, Zeytin Dalı operasyonu başlattı."

HAREKATIN ZEYTİNLERİ HALKA, DALLARI TERÖRİSTLERE

Başbakan Yıldırım sosyal medyada paylaşılan bir karikatürden de bahsederek "Bu zeytin dalının zeytinleri orada  yaşayan sivil, masum insanlara, dalları da teröristlere gidiyor. Öyle de bir  özelliği var operasyonun adının. Bunu bir vatandaşımız çok güzel resmetmiş. Benim  de hoşuma gitti, sizlerle paylaşıyorum" dedi.

 

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 87Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy94